world film carnival singapore

WFCS

Movie of the month

(JUNE 2022)

CATEGORY: Amateur Film

WINNER

Dissociating Vulnerability
Directed by Nobuo Nakagawa
Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Aunt Eulalia
Directed by Chus Gómez
Spain

Diagnoses
Directed by Bob Grando
United States

Hiring office
Directed by Jacques Jack MICKE
France

CATEGORY: Animated Film

WINNER

Oh Pandemic
Directed by Laurent Mercier
France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The End

Directed by Alexandria Siah
United States

And So I Begin
Directed by Laurent Mercier
United States

CATEGORY: Best Actor
WINNER
Dissociating Vulnerability
Acted by Yuki Yamazaki
Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A Haircut for the Hina Doll
Acted by Riku TANAKA
Japan

Qi’An
Acted by Leo Huang
Taiwan

Getaway
Acted by Sean Chuan Xiang Foo
Singapore

I Am Mine Alone
Acted by Richard Douglas Jensen
United States

“Abuelita”
Acted by Carlos Andrés Gómez
United States

CRITICS’ CHOICE AWARD
Elephant Moose
Acted by Riggsby Lane
United States

TikTok Rollie Viet Mix MV
Acted by Steven Nguyen
Viet Nam

Halo: The Rebellion
Acted by Ethan Ednee
United States

CATEGORY: Best Actress
WINNER
I Am Mine Alone
Acted by Michael V. Jordan
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Dissociating Vulnerability
Acted by Kazane Nishimura
Japan

The Rose Wagon
Acted by Dawna Lee Heising
United States

Halo: The Rebellion
Acted by Elena Ghenoiu
United States

CATEGORY: Best Cinematography
WINNER
Nafkot – Yearning
Cinematographed by Meni Elias
Israel

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I Am Mine Alone
Cinematographed by Sterling Brown
United States

TikTok Rollie Viet Mix MV
Cinematographed by Tong Hong Quang, Pham Duc
Viet Nam

I Hear the Trees Whispering
Cinematographed by Gergo Elekes
Hungary

Soul Virginity
Cinematographed by Yousef Ikhreis
Turkey

bloom
Cinematographed by Josiah Battles
United States

CRITICS’ CHOICE AWARD
Grinders Feature
Cinematographed by Juan C. Ruiz
United States

The Rose Wagon
Cinematographed by Christian Griffith
United States

Halo: The Rebellion
Cinematographed by Delaney Vance
United States

CATEGORY: Best Director
WINNER
Soul Virginity
Directed by Yousef Fatehi Ikhreis
Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Halo: The Rebellion
Directed by Jamon Holmes
United States

I Hear the Trees Whispering
Directed by József Gallai
Hungary

I Am Mine Alone
Directed by Richard Douglas Jensen
United States

Nafkot – Yearning
Directed by Malka shabtay
Israel

CRITICS’ CHOICE AWARD
And So I Begin
Directed by Margarethe Baillou
United States

A Haircut for the Hina Doll
Directed by Minoru MIZOGUCHI
Japan

TikTok Rollie Viet Mix MV
Directed by Linh Manh Tong
Vietnam

CATEGORY: Best Editing
WINNER
Nafkot – Yearning
Edited by Naama Yehezkeli
Israel

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I Am Mine Alone
Edited by Steven Antselevich
United States

Halo: The Rebellion
Edited by Delaney Vance, Jamon Holmes
United States

CATEGORY:  Best Film Score – Soundtrack
WINNER
I Saw Myself Dead (Original Motion Picture Soundtrack)
Scored by Jordan Paul Rousseau
Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
And So I Begin.
Scored by Gabriel Prokofiev
United States

Dissociating Vulnerability
Scored by Taiki Satou
Japan

7   7
Scored by Ross McDonald
Canada

I Hear the Trees Whispering
Scored by Gergo Elekes
Hungary

Soul Virginity
Scored by Yousef Ikhreis
Turkey

CRITICS’ CHOICE AWARD
A Haircut for the Hina Doll
Scored by Nobuhiko Sato, Yeongse PARK
Japan

“Abuelita”
Scored by Brent Shuttleworth, Joe West
United States

CATEGORY: Producer
WINNER
Getaway
Produced by Sean Chuan Xiang Foo
Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Nafkot – Yearning
Produced by Malka shabtay
Israel

TikTok Rollie Viet Mix MV
Produced by Suzanna Ngoc Lam
Vietnam

Halo: The Rebellion
Produced by Jamon Holmes, Daniel Furuya and Mark Krenik
United States

CRITICS’ CHOICE AWARD
GUN OF A PREACHER MAN
Produced by The International School of Screen Acting and UKFILM.CO
United Kingdom

And So I Begin
Produced by Margarethe Baillou
United States

I Am Mine Alone
Produced by Cher Xavier and Richard Douglas Jensen
United States

CATEGORY: Best Sound Designing
WINNER
And So I Begin
Sound Designed by Sean Byrne
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
GUN OF A PREACHER MAN
Sound Designed by Ray Brady
United Kingdom

I Hear the Trees Whispering
Sound Designed by Gergo Elekes
Hungary

CATEGORY: Supporting Actor
WINNER
I Hear the Trees Whispering
Acted by Larry Hankin
Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Getaway
Acted by Paween Snooker Nalieng
Singapore

I Am Mine Alone
Acted by Zina Torab
United States

CATEGORY: Best VFX Artist
WINNER
And So I Begin
VFX by Kathereena Singh
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
GUN OF A PREACHER MAN
VFX by Ray Brady
United Kingdom

The Ghost of Everything
VFX by Anila Jaho
United States

TikTok Rollie Viet Mix MV
VFX by Shaik Tazeem
Vietnam

CATEGORY: Comedy short
WINNER
Great Art
Directed by Nicolas Cassardt
Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Delivery
Directed  by MJ McGalliard

Disaster Dates
Directed by Chris Jackson
United Kingdom

CATEGORY: Crime Short
WINNER
BLACK EYES
Directed by MJ PALO & ANDREW ARGUELLO
United States

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
Jabalata (Journey To Self)
Directed by Emmanuel Eyaba
Nigeria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Qi’An
Directed by Maxine Hsieh
Taiwan

Getaway
Directed by Ark Saroj
Singapore

The Rose Wagon
Directed by Sandy Slaven and  Christopher Gatrost
United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM
WINNER

The Most Painful Life
Directed by Bhumika Saraswati & Mohammad Dawood
Hong Kong

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
IRON BODY
Directed by Jamie Pan
Australia

Nafkot – Yearning
Directed by malka shabtay
Israel

Creators
Directed by Shamil Aliyev
Azerbaijan

APY BETWEEN LIFE AND DEATH
Directed by Mehdi Saleki & Firas Razak
Sweden

Echo
Directed by Ingrid Kamerling
Netherlands

CRITICS’ CHOICE AWARD
the 3rd side
Directed by Honar ahmed jabbar
Iraq

Blitto Underground
Directed by Henry Horenstein
United States

Blue Monday
Directed by Ingrid Kamerling
Netherlands

They Were Soldiers
Directed by Xujia Zhou
China

CATEGORY: Experimental Film
WINNER
TRIP TO THE TAX PARADISE  – RUMBO AL PARAISO FISCAL
Directed by Antonio Bellido Marín
Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Esistenza x Gioia
Directed by Andrea Hackl
Austria

And So I Begin.
Directed by Margarethe Baillou
United States

The circle of life
Directed by Selina Leone, David Valvedre
Not Specified

7   7
Directed by Johnny Kalangis
Canada

free yun ( that’s free )
Directed by kris kristofferson dela cruz halog
Philippines

CRITICS’ CHOICE AWARD
Gal Manns Skrik
Directed by J Matt Wallace, E Brett Voss
United States

Wills
Directed by Ignacio Ferreyra
Mexico

CATEGORY: Family/Children Film
WINNER
Kakitham – Paper
Directed by Vinoth Veeramani
India

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
E.M.O. (Emotions Most Oneiric)
Written by Gianis Athanasiou Totonidis
Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Famously Unknown
Written by Eric Wayne Jones
United States

The Circuit Breaker
Written by David Ethan Sanders
United States

The Maiden Tower
Written by Shamil Yaveroghlu Aliyev
Azerbaijan

Le Tour Kashmir
Written by David H Miller
United States

CRITICS’ CHOICE AWARD
Dream On
Written by Gini Graham Scott
United States

Hell Mode
Written by Luke Cooper-Martin
United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
Save the Bearded Vulture
Directed by PABLO LOZANO
Spain

CATEGORY: Film on Religion
WINNER
Biblical Christianity 2.0.  walking with Jesus
Directed by Johnny Vonneumann
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Nafkot – Yearning
Directed by malka shabtay
Israel

CATEGORY: Film/Video Poster
WINNER
And So I Begin.
Poster by Margarethe Baillou
United States

CATEGORY: Films on Disability issue
WINNER
Walls of life
Directed by ZZ filmes
Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Invisible
Directed by Steve Downey
United Kingdom

the sky is the limit
Directed by Mirka Anderson
United Kingdom

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film|
WINNER
Dissociating Vulnerability
Directed by Nobuo Nakagawa
Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Paradise Motel Movie
Directed by Walter Hochbrueckner
United States

Mike & Fred vs. The Dead
Directed by Anhony Leone
United States

CATEGORY: LGBT Film
WINNER
Getaway
Directed by Ark Saroj
Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Blitto Underground
Directed by Henry Horenstein
United States

Qi’An
Directed by Maxine Hsieh
Taiwan

I Could Be Your Girlfriend
Directed by Zachary Alturas Spitz
United States

CATEGORY: Micro Movies
WINNER
Mouse: Impossible
Directed by Robin Herrmann
Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
GUN OF A PREACHER MAN
Directed by Ray Brady
United States

#Meet_Driehaus_Museum
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States

“Abuelita”
Directed by Joe West
United States

CATEGORY: Mobile Film
WINNER
One of those days
Directed by Ram Shankar
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Red Box
Directed by Stefania Soellner
Italy

CATEGORY: Music Video
WINNER
Biblical Christianity 2.0.  walking with Jesus
Directed by Johnny Vonneumann
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Marion Matter – Lifes’ Waiting Room
Directed by Toby Wulff
Germany

Everything that I loved
Directed by MINORU MIZOGUCHI
Japan

Song for a child
Directed by Aaron Palomo Plata
Philippines

TikTok Rollie Viet Mix MV
Directed by Linh Manh Tong
Viet Nam

“Abuelita”
Directed by Joe West
United States

CATEGORY: Narrative Feature
WINNER
HELLO JINDAGI /LIFE
Directed by Everest Surya Bohara
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Dissociating Vulnerability
Directed by Nobuo Nakagawa
Japan

Blitto Underground
Directed by Henry Horenstein
United States

Aramudaitha kombu
Directed by Jackson raj
India

DARKNESS “THIS IS MY REVENGE”
Directed by Giuseppe Di Giorgio
Italy

Soul Virginity
Directed by Yousef Fatehi Ikhreis
Turkey

CRITICS’ CHOICE AWARD
Dreaming About Her
Directed by Shalom Kolontarov
Not Specified

I Am Mine Alone
Directed by Richard Douglas Jensen
United States

CATEGORY: Performing Arts
WINNER
“Abuelita”
Directed by Joe West
United States

CATEGORY: Postmodern Film
WINNER
I Hear the Trees Whispering
Directed by József Gallai
Hungary

CATEGORY: Short Film
WINNER
Pryaniy
Directed by Anton Ryumin
Latvia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Wondrous Inn
Directed by Edwin Bomke
Germany

Persistence
Directed by Christian Smooth
United States

Un ange passé
Directed by Natsuko Sagawa Japan
Japan

Bloodline
Directed by Silvio Jesenkovic
Croatia

TUNGLO ( CURSED ) english subtitle
Directed by KRIS KRISTOFFERSON DELA CRUZ HALOG
Philippines

ReMi
Directed by Ramon Mayol Aranda
Spain

Waiting On A Friend
Directed by Josh C Tate
United States

The Danny Walker Walker
Directed by Bobby Lacer
United States

JOPEL
Directed by clifton abuan
United States

Adoptive Land
Directed by Carlos Pires Silveira
Portugal

Fagr Night
Directed by Shrouk Hassan Elbana
Egypt

Leggende Rusticane
Directed by Lorenzo Muscoso
Italy

CRITICS’ CHOICE AWARD
And So I Begin.
Directed by Margarethe Baillou
United States

Something Very Odd, Indeed – Director’s Cut
Directed by Kenneth Perkins
United States

Vinegar and Soy Sauce Can Make Adobo
Directed by Patrick Jude Pesigan Matanguihan
Philippines

Out Of The Abyss
Directed by Guang Wei Yan
China

Pluto’s Gender
Directed by Hsiao-Hsia Huang
United States

CATEGORY: Short Script
WINNER
Objects May Appear Closer
Written by Frank Beckwith
United States

CATEGORY: Silent Film
WINNER
Silent Battles
Directed by Zay Rodriguez
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lighter Darker
Directed by Bruce Patrick Barker
United States

CATEGORY: Student Film
WINNER
Inertia
Directed by Julie Verstraten
Belgium

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Cherry Blossom’s Elegy
Directed by Madeleine Castalie Delore
United States

Pluvial Allusion
Directed by Madeleine Castalie Delore
United States

Detik Dua
Directed by Irdina Damia
Malaysia

Not Game
Directed by faruk kuğu
Turkey

CRITICS’ CHOICE AWARD
Unforgettable 18
Directed by Vincy Yeo Wey Xin
Malaysia

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series
WINNER
Getaway
Directed by Ark Saroj
Singapore

CATEGORY: Trailer/Teaser
WINNER
I Hear the Trees Whispering
Directed by József Gallai
Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Rose Wagon
Directed by Sandy Slaven & Christopher Gatrost
United States

CATEGORY: Treatment / Synopsis
WINNER
Citizen Swiatlo Proposal & Bible
Written by Christopher Swider
United States

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
Once a Glacier
Directed by Jiabao Li
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Afghanistan Crisis
Directed by Marjan Khatibi
United States

CATEGORY: Web and New Media
WINNER
Getaway
Directed by Ark Saroj
Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Grimgart Burlesque: webisodes
Directed by Seth Grimgart
United States

CATEGORY: Women’s Film
WINNER
Irukkam
Directed by Bagu Bagrudeen
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
And So I Begin.
Directed by Margarethe Baillou
United States

The Invaders
Directed by Yanning Bai
China

Leave a Reply