WFCS
Movie of the month
(May 2022)
CATEGORY: Animated Film
WINNER
One Breath
Directed by Seung Hui
Cambodia
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
MORE
Directed by Vaibhav Madhukar Piwlatkar
India
–
Pèlagos
Directed by Sam3
Italy
–
La création du monde
Directed by David Ehrlich
United States
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Tadpole
Directed by Gabriele Favaretto
United Kingdom
–
A Conclusion
Directed by Sreemon Das
India
–
CATEGORY: Best Actor
WINNER
MALAKAYA (The Fisherman)
Acted by Ron Jordan De Ocampo
Philippines
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
WRITTEN IN THE STARS
Acted by Dil Buttar
Canada
–
PAANI (Water)
Acted by Bud Patel
United States
–
a LIV e
Acted by Jim Winton Porter
Australia
–
Antha Naal
Acted by Aryan Shyam
India
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
The Regret
Acted by Ng Wen Xuan, Kenji
Singapore
–
CATEGORY: Best Actress
WINNER
a LIV e
Acted by Willow Slattery
Australia
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
FAULT LINE
Acted by Isabel Himmelvo
United States
–
Dark Classics – Monologue from Lady Macbeth
Acted by Dawna Lee Heising
United States
–
REVERSE
Acted by Angelica Cruccas
Italy
–
Rory Home
Acted by Genevieve Shi
United States
–
CATEGORY: Best Cinematography
WINNER
Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil
Cinematographed by Vicentini Gomez
Brazil
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Resolve
Cinematographed by Felix Maude
Australia
–
Induction to Purgatory
Cinematographed by Ray Brady
United Kingdom
–
Because we come from afar
Cinematographed by Cédrick-Isham Calvados
France
–
CATEGORY: Best Director
WINNER
We just EXTRAS
Directed by Weerasak Saengdee
Thailand
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
FAULT LINE
Directed by Lauren Himmelvo
United States
–
Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil
Directed by Vicentini Gomez
Brazil
–
MALAKAYA (The Fisherman)
Directed by Francis Luscianne Javier Gacer
Philippines
–
The Charnel House
Directed by Nidhin R Nath
India
–
ANTIQUE CLOCK, COPPER BASIN AND CAT
Directed by Micheal F Wang
China
–
WELLSPRING
Directed by Jeffrey Smith Quizon
Philippines
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Induction to Purgatory
Directed by Ray Brady
United Kingdom
–
REVERSE
Directed by Ignazio Vacca
Italy
–
Tonight will be Fine
Directed by Richard Yang
China
–
CATEGORY: Best Editing
WINNER
Inhibitions
Edited by Evan Dwiputra Herlianto
Indonesia
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Dawn of us
Edited by Shu-yuan Dong
Taiwan
–
One Breath
Edited by Ith Chanmonira (JERO), Touch Maly
Cambodia
–
WELLSPRING
Edited by Jolevs Domingo
Philippines
–
CATEGORY: Best Film Score – Soundtrack
WINNER
What I’ve been through
Scored by Famoe
Germany
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil
Scored by Michel Vicentine
Brazil
–
CATEGORY: Best Producer
WINNER
WELLSPRING
Produced by Jeffrey Smith Quizon
Philippines
–
CATEGORY: Best Sound Designing
WINNER
Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil
Sound Designed by Pedro Paulo Vicentini
Brazil
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Induction to Purgatory
Sound Designed by Ray Brady
United Kingdom
–
Gaze in silence
Sound Designed by Jing-yi Hu
Taiwan
–
CATEGORY: Best Supporting Actor
WINNER
Grinders Feature
Acted by Greg Cardone
United States
–
CATEGORY: Best VFX Artist
WINNER
Artifact
VFX by Kristis Bandzevicius
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Precursor
VFX by Marco Castiglione
Italy
–
CATEGORY: Comedy Short
WINNER
Lizzy’s Plan: 3 Peas in a Podcast
Directed by Jeremy Mowery
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
We just EXTRAS
Directed by Weerasak Saengdee
Thailand
–
Weightlisted (2022)
Directed by Jeremy Todd Shinder
United States
–
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
THE MISADVENTURE OF UNLIKELY HEROES
Directed by Krusan Siva
Canada
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Feels Like Home
Directed by Aniiket Limje
India
–
The Death of Captain Crackers
Directed by David Pountain
United Kingdom
–
My dad is a Phoenix
Directed by Hassan Muhammad Abdul Barik
Singapore
–
The Canary
Directed by Emilie Lowe
Australia
–
WELLSPRING
Directed by Jeffrey Smith Quizon
Philippines
–
Tonight will be Fine
Directed by Richard Yang
China
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
WRITTEN IN THE STARS
Directed by Diljot Jawanda, Dil Buttar
Canada
–
Are you feel better
Directed by Agree Ye
China
–
Because we come from afar
Directed by Cédrick-Isham Calvados
France
–
Make me feel alive
Directed by Meng Hang Che
Taiwan
–
CATEGORY: DOCUMENTARY FILM
WINNER
Young and the Reckless
Directed by Johnny Agnew
New Zealand
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Because I Choose Freedom
Directed by Lea Li
Hong Kong
–
Looking (C)UP : Changing lives, one at a time !
Directed by Dr. Diksha Chadha
India
–
The Story of Mama Butterfly
Directed by Yuqian Cao
China
–
Incorrigible – A film about Velma Demerson
Directed by Karin Louise Lee
Canada
–
Valley Of Fire
Directed by Masoud Ghotbi
United States
–
Thirai Virutham
Directed by Sugumar Shanmugam
India
–
The Visionary – Sardar Gurbaksh Singh Sibia
Directed by Gurjot Baweja, Yash Sharma, Harjit Singh
India
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil
Directed by Vicentini Gomez
Brazil
–
Match Point
Directed by Sanay Saboo
United States
–
Because we come from afar
Directed by Cédrick-Isham Calvados
France
–
CATEGORY: Experimental Film
WINNER
Life is a two-way dream – Eallin lea guovttesuorat niehku
Directed by Gjert Rognli
Norway
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
ICONOPLEGIC
Directed by José Ramón da Cruz
Spain
–
Hot Afternoons Have Been in Montana
Directed by Ken Kimmelman
United States
–
La création du monde
Directed by David Ehrlich
United States
–
Temple Of Zorion
Directed by Hariharasudhan Swaminathan
United Kingdom
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Induction to Purgatory
Directed by Hariharasudhan Swaminathan
United Kingdom
–
Only the Seas Live Forever
Directed by David Ehrlich
United States
–
CATEGORY: Family/Children Film
WINNER
Conscious Mind Episode 1
Directed by Weerasak Saengdee
Thailand
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
you are here, you were here.
Directed by Kousuke SAKODA
Japan
–
CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
Fifteen Times a Killer
Written by Steve Crawshaw
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Amp Studios
Written by Christan van Slyke
United States
–
Mutiny In The Dugout
Written by Rod Kent
United States
–
Enlightening myself
Written by DOMENICO SAVERNI AND ALESSANDRO BENCIVENNI
Italy
–
Alien Traitor
Written by Andrew Cahill-Lloyd
Australia
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Under No Circumstances
Written by Christan van Slyke
United States
–
Dark Cabin
Written by Gini Graham Scott
United States
–
Look Up
Written by Kevin Ruiz
United States
–
CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
Our World is on Fire – Oratorio for our Future
Directed by Rainer Bartesch, Alexander Kleinrensing, Vincent Wild
Germany
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Water Spirit
Directed by Cherie A Carson, David Creech
United States
–
Trail Mix
Directed by Roger Blonder
United States
–
CATEGORY: Film on Women
WINNER
My Dear Stranger
Directed by Melanie Joanne George
Switzerland
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Glow In The Dark
Directed by Wong Lobin
Malaysia
–
The Story of Mama Butterfly
Directed by Yuqian Cao
China
–
Dark Classics – Monologue from Lady Macbeth
Directed by Craig Railsback
United States
–
Lessons Of Love
Directed by Tianshu Chu
China
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
The Canary
Directed by Emilie Lowe
Australia
–
Inhibitions
Directed by Muhammad Iqbal Mustaqiem
Indonesia
–
CATEGORY: Film/Video Poster
WINNER
Inhibitions
Poster by Evan Dwiputra Herlianto
Indonesia
–
CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
Induction to Purgatory
Directed by Ray Brady
United Kingdom
–
CATEGORY: Micro Movie
WINNER
Pyxis
Directed by Brooke deRosa
United States
–
CATEGORY: Mobile Film
WINNER
The Theatre Ghost
Directed by Brooke deRosa
United States
–
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
Faena
Directed by Evgeny Kolskiy, Polina
Netherlands
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
AYSPAY ADEKAY – Bagel (On A Roll)
Directed by Tim “Stackhat” Kent
Australia
–
Tell me
Directed by Ivan Savino
Italy
–
DeFranzy – Die Verwandlung
Directed by Toby Wulff
Germany
–
home.
Directed by Jeremy Hu
Singapore
–
Toy Llama by Willow & Banjii; Directed by Edwin & Mayuri
Directed by Mayuri, Edwin
United States
–
Horse That Breathes Fire
Directed by Mooka Da’knowledge
United States
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
“Flying”- Music Video By Amy Barbera
Directed by Amy Barbera, Ben Bagby
United States
–
Monsters Walk Among Us
Directed by Thomas Crane
United States
–
Time (a musical short)
Directed by Levi Wise-Kenneth Catoe Jr.
United States
–
CATEGORY: Narrative Feature
WINNER
MALAKAYA (The Fisherman)
Directed by Francis Luscianne Javier Gacer
Philippines
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Shades of Day – New Director’s Cut
Directed by Vitaly Sumin
United States
–
THE MISADVENTURE OF UNLIKELY HEROES
Directed by Krusan Siva
Canada
–
Feels Like Home
Directed by Aniiket Limje
India
–
The 24th Hour
Directed by Magheshwar Kumaran
India
–
ANTIQUE CLOCK, COPPER BASIN AND CAT
Directed by Micheal F Wang
China
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
I’ll See You In Disneyland (2022)
Directed by Thorkell Agust Ottarsson
Norway
–
The Haunted Jizo of Shimo-Mizuno, Sayama City
Directed by Mitsuo Kurihara
Japan
–
CATEGORY: Performing Arts
WINNER
Water Spirit
Directed by Cherie A Carson, David Creech
United States
–
CATEGORY: Romantic Short
WINNER
Rory Home
Directed by Genevieve Shi
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Come Across The Future
Directed by Chengchao Jiang
China
–
Pick Me
Directed by Janet Watson Kruse
Australia
–
The coaching Inn
Directed by Carlo Malacchini
Italy
–
Make me feel alive
Directed by Meng Hang Che
Taiwan
–
CATEGORY: SHORT FILM
WINNER
Sweet Yellow Heart
Directed by Danielle Russell
Jamaica
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
We just EXTRAS
Directed by Weerasak Saengdee
Thailand
–
3 stories about men and women
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States
–
1/2
Directed by Wong Lobin
Malaysia
–
WRITTEN IN THE STARS
Directed by Diljot Jawanda, Dil Buttar
Canada
–
You Must Speak
Directed by Guru Thakur
India
–
PAANI (Water)
Directed by Harsh Mahadeshwar
United States
–
Ondhu Kaadina Madhyadholage
Directed by Nithish Prajwal, Amogh Ravindra
India
–
REVERSE
Directed by Ignazio Vacca
Italy
–
Safe Passage (for Sheila)
Directed by Erin Fussell
United States
–
Lessons Of Love
Directed by Tianshu Chu
China
–
The Canary
Directed by Emilie Lowe
Australia
–
Hole
Directed by siligeng
China
–
Tonight will be Fine
Directed by Richard Yang
China
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Conscious Mind Episode 1
Directed by Weerasak Saengdee
Thailand
–
Are you feel better
Directed by Agree Ye
China
–
Exhausted
Directed by Chenguang Xie
China
–
a LIV e
Directed by Jim Winton Porter, Hanni Witt
Australia
–
Love.
Directed by Jane Ashmore
United Kingdom
–
VARAHAM
Directed by RIJO VELLANI
India
–
Inhibitions
Directed by Muhammad Iqbal Mustaqiem
Indonesia
–
WELLSPRING
Directed by Jeffrey Smith Quizon
Philippines
–
CATEGORY: Short Script
WINNER
Reeds
Written by Ion Mircea Plangu, Alexandru Mirel Tariuc
Romania
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Walter
Written by Brooke deRosa
United States
–
Lavender
Written by Elizabeth (Martina) Bishop, Danielle Stritmatter
United States
–
Pink Kitty’s
Written by MrzJerzy Productionz
United States
–
Perfect Teeth
Written by Scott Bastedo
United States
–
CATEGORY: Student Film
WINNER
The Wet, The Wild and The Wondrous
Directed by Brandon Raeburn Josh
Singapore
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Coloring The Rainbow
Directed by GeorgeK
Thailand
–
23 Weeks
Directed by Henley Adams
Australia
–
The Story of Mama Butterfly
Directed by Yuqian Cao
China
–
Make me feel alive
Directed by Meng Hang Che
Taiwan
–
Inhibitions
Directed by Muhammad Iqbal Mustaqiem
Indonesia
–
Bloop Bloop
Directed by Sudiardi Sudyono
United Kingdom
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Lessons Of Love
Directed by Tianshu Chu
China
–
It Won’t Bite
Directed by Yue Teng
United Kingdom
–
Great Green Everything
Directed by Shyam Madhav
United States
–
CATEGORY: Television / Pilot Program or Series
WINNER
Don’t care to share
Directed by Dekel Aizen
Israel
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lizzy’s Plan: 3 Peas in a Podcast
Directed by Jeremy Mowery
United States
–
Children Of The Night Limited Series Feature Length TV Pilot (8 EPS)
Writen by Andrew cahill-Lloyd
Australia
–
CATEGORY: Travel Film
WINNER
The Real Egypt
Directed by Alen Tkalcec
Croatia
–
CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
Eat Rats
Directed by chang huei Ge
Taiwan
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Stories of Home
Directed by Parul Wadhwa
United States
–
CATEGORY: Women’s Film
WINNER
Except for residents
Directed by Jacques Jack MICKE
France
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
FAULT LINE
Directed by Lauren Himmelvo
United States
–
ANJELA
Directed by Vilma Kartalska
Bulgaria
–
CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
Match Point
Directed by Sanay Saboo
United States
–
Leave a Reply