WFCS

MOVIE OF THE MONTH: MAY 2021

 

CATEGORY: AMATEUR FILM

WINNER

The empathy

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

 

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Storybook Man

Directed by Lanessa Miller

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

_

Les Locataires stuff the ballots

Directed by Adrien Fournier

France

_

Mean Kitty Bad Kitty

Directed by William Thinnes

United States

_

Pumpkin Pal

Directed bySuh Woo Choi

United States

_

The Breath of Life

Directed byAnna Gerasimova

United States

_

FRUITVILLE

Directed by Lallan Samaroo, Larry Horrell

Trinidad and Tobago

_

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Aloha and Bonsoir

Acted by Adam Underhill

Spain

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Eight Count

Acted by Christian Bulich

United States

_

SCENT (SMELL OF LIFE)

Acted by NIRMAL PALAZHI

India

_

AMIDST MY OWN

Acted by SHEKHAR RAHATE

United States

_

Solitary

Acted by Jordan Bain

United Kingdom

_

UMOYA

Acted by JASON STERLING

United States

_

Grinders

Acted by Andrew Heller

United States

_

WRITING ABOUT A LOVE

Acted by Fabio Dessi

Italy

_

Tears in The Dust

Acted by Dean Sills

United Kingdom

_

The Annunciation

Acted by Benton Jennings

United States

_

DEADLOCK

Acted by Jonathan Cheong

Singapore

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Destiny Deferred

Acted by  Ilyssa Pettigrew

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Lady Vanished

Acted by

United Kingdom

_

WRITING ABOUT A LOVE

Acted by Simona di Sarno

Italy

_

ARIA (air)

Acted by Barbara Sirotti

Italy

_

It Happened Suddenly

Acted by Devjani Dey

India

_

AMIDST MY OWN

Acted by SHEKHAR RAHATE

United States

_

For Dad

Acted by Julianna Tully

United States

_

On The Seesaw

Acted by Prachee Shah Paandya

India

_

Lost and Found

Acted by Kiki Haynes

United States

_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

On The Seesaw

Cinematographed by Naveen.S

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Jewels of the Salton Sea – FEATURE DOCUMENTARY – MICHAEL MADSEN/GRACE VITALI/STEVEN VITALI

Cinematographed by Steven Vitali

United States

_

STILL IN LOVE

Cinematographed by Karan Dhillon

Canada

_

FIVE EYES BUG

Cinematographed by Karan Dhillon

Canada

_

Sarogeto

Cinematographed by Nico Santucci

United States

_

AMIDST MY OWN

Cinematographed by RUTURRAJ DHAALGADE

United States

_

Solitary

Cinematographed by Jack Linsdell

United Kingdom

_

Rowdy Jackson, THE SCOUT & THE TRACKER

Cinematographed by Larry Judkins

United States

_

Alaska Long Hunters

Cinematographed by  Mark Rose, Mark Rose

United States

_

 

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

WILD CHERRY

Directed by  Yoshi Kuremura

Japan

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Jewels of the Salton Sea – FEATURE DOCUMENTARY – MICHAEL MADSEN/GRACE VITALI/STEVEN VITALI

Directed by Steven Vitali

United States

_

Seven Thousand Souls

Directed by SanjinMiric, MA

Czech Republic

_

LA AMABLE EUFORIA DE LA DANZA(DOCUMENTARY FILM)

Directed by Miguel Castanet

USA

_

Storybook Man

Directed by Lanessa Miller

United States

_

The Last One

Directed by Neil A. Ortiz

United States

_

Voyeur to the Paranormal

Directed by Maiya Kenick

United States

_

Rekindle

Directed by FanXun Lilac

Singapore

_

DADA LAKHMI

Directed by Yash Pal Sharma

India

_

SCENT (SMELL OF LIFE)

Directed by JAYAKUMAR MENON

India

_

LAST WISH

Directed by  Chowdhury Asif Jahangir Arko

Bangladesh

_

Sarogeto

Directed by  Nico Santucci

United States

_

AMIDST MY OWN

Directed by  RUTURRAJ DHAALGADE

United States

_

Solitary

Directed by  Jack Linsdell

United Kingdom

_

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

_

On The Seesaw

Directed by Suveer Bhambhani

India

_

Inauspicious Inauguration

Directed by Tan Jia Ying

Singapore

_

DEADLOCK

Directed by  Samuel Delitans Lee

Singapore

_

 

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

The Jewels of the Salton Sea – FEATURE DOCUMENTARY – MICHAEL MADSEN/GRACE VITALI/STEVEN VITALI

Edited by Steven Vitali

United States

_

 

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

WRITING ABOUT A LOVE

Directed by mario roccato

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Jewels of the Salton Sea – FEATURE DOCUMENTARY – MICHAEL MADSEN/GRACE VITALI/STEVEN VITALI

Directed by Steven Vitali

United States

_

MoonShot: The Remarkable Journey of Apollo Chamber Players

Directed by Jeffrey Mills

United States

_

Half & Half

Directed by Sri Charan

United States

_

AlangaraPanthal

Directed by Muthukrishnan Palani

India

_

The Breath of Life, Score

Directed by Anna Gerasimova

United States

_

Sarogeto

Directed by Nico Santucci

United States

_

 

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

The Jewels of the Salton Sea – FEATURE DOCUMENTARY – MICHAEL MADSEN/GRACE VITALI/STEVEN VITALI

Produced by Grace Yang Vitali

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Light Touch

Produced by Claudio Castravelli

Canada

_

Rekindle

Produced by Gao Jun and Joe Zheng

Singapore

_

There’s No Hell Like Home

Produced by Russell Southam

Australia

_

On The Seesaw

Produced by Suveer Bhambhani

India

_

 

CATEGORY: BEST SOUND DESIGN

WINNER

Solitary

Directed by Jack Linsdell

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

WRITING ABOUT A LOVE

Directed by mario roccato

Italy

_

Alaska Long Hunters

Directed by Mark Rose, Mark Rose

United States

_

Inauspicious Inauguration

Directed by Tan Jia Ying

Singapore

_

 

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

Solitary

Acted by Josh Stevenson

United Kingdom

_

 

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

It Happened Suddenly

Acted by Sayani Naiya

India

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Three honest unemployed women

Directed by Corrado

Italy

_

 

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

Road to Ruin

Directed by Jesse Smolan

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

UMOYA

Directed by JASON STERLING

United States

_

DEADLOCK

Directed by Samuel Delitans Lee

Singapore

_

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Think Back Movie

Directed by BUMBA IBRAHIM

Ghana

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pul – Bridge

Directed by Anupam Dhyani

United States

_

Growing Peace in the Middle East

Directed by Steven Hoffen

United States

_

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

_

Komal Gandhar

Directed by Moumita Chatterjee, Amrita Dutta

United States

_

Lost and Found

Directed by Dezmyre Volmeus

United States

_

DIVASWAPNA

Directed by Satish Davara

India

_

KAATAR

Directed by Amit Mukund Bhusari

India

_

CRITIC’S CHOICE AWARD

DADA LAKHMI

Directed by Yash Pal Sharma

India

_

RECUPERATION

Directed by DINESH SHUKLA

India

_

The Magic Balloon

Directed by Jessi Thind

Canada

_

UMOYA

Directed by JASON STERLING

United States

_

Alaska Long Hunters

Directed by Mark Rose, Mark Rose

United States

_

Inauspicious Inauguration

Directed by Tan Jia Ying

Singapore

_

VICTIM X

Directed by Udhaya Sankar

India

_

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

The Inside Talk

Directed by Andrew Parker

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Green Line

Directed by Ebin Raj Maliakal

India

_

“Four Motherless Children”

Directed by Ralph Isenberg

United States

_

Ollie versus The Beehive

Directed by Andrew Suzuki

New Zealand

_

Voyeur to the Paranormal

Directed by Maiya Kenick

United States

_

The Drifting-Away Surroundings

Directed by Jiali ZHOU

China

_

LA AMABLE EUFORIA DE LA DANZA

Directed by Miguel Castanet

USA

_

MoonShot: The Remarkable Journey of Apollo Chamber Players

Directed by Jeffrey Mills

United States

_

“Four Motherless Children”

Directed by Ralph Isenberg

United States

_

CRITIC’S CHOICE AWARD

Seven Thousand Souls

Directed by Sanjin Miric, MA

Czech Republic

_

My Nieces Big Fat Delhi Wedding

Directed by Haresh Sood

United Kingdom

_

here, I fly

Directed by Qualia

United States

_

The Silent Revolution

Directed by Giulia Viero

Italy

_

The true story of imperial Ru porcelain

Directed by Joe Zhao

Netherlands

_

A Community Under Fire

Directed by Harrison Thane, Matt Thane

Australia

_

M 12

Directed by YIANNIS LASKARIS

Greece

_

The Legendary Huo-Yun

Directed by Lee, Chine-Cheng

Taiwan

_

The Last Typewriter Shop in Melbourne

Directed by YaumingChiam

Australia

_

Winners of Life

Directed by Lola Jia Liu

Germany

_

Eat What With Who

Directed by Seetoh Wai Yeng Stella

Singapore

_

Me To Play

Directed by Jim Bernfield

United States

_

Bloodbath in God’s Own Country

Directed by ptchacko

India

_

Alaska Long Hunters

Directed by Mark Rose, Mark Rose

United States

_

Survival  and school

Directed by Ilir Kabashi

Kosovo

_

 

CATEGORY: DRONE FILMS

WINNER

Neuschwanstein Fairytale Castle

Directed by Paul Hoehenberger

Germany

_

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

The Jewels of the Salton Sea – FEATURE DOCUMENTARY – MICHAEL MADSEN/GRACE VITALI/STEVEN VITALI

Directed by Steven Vitali

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

FIVE EYES BUG

Directed by Karan Dhillon

Canada

_

Eat What With Who

Directed by Seetoh Wai Yeng Stella

Singapore

_

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Spectrum

Directed by Michael Lasoff

Netherlands

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

DAY DREAMING

Directed by ZIXUAN YANG, GE LU

China

_
Perseverance

Directed by Shana Lee Gibson

Canada

_

Journey to Unknown Dimensions

Directed by DAVIDE VANACORE

United Kingdom

_

POP UP

Directed by Zox, Cru

United States

_

I am the Wanderer

Directed by Philip Brocklehurst

United States

_

God of Waiting

Directed by Amit Saxena

India

_

FRUITVILLE

Directed by Lallan Samaroo, Larry Horrell

Trinidad and Tobago

_

AMIDST MY OWN

Directed by DagmaraWyskiel

United States

_

UMOYA

Directed by JASON STERLING

United States

Half of Everything

Directed by Lynne Slater, Margie Kelk

Toronto

_

The Voice Over Artist

Directed by Ken Holmes

United States

_

Ghost Dance for America, 1890

Directed by Karl Nussbaum

United States

_

Phantasmagoria, 1945

Directed by Karl Nussbaum

United States

_

CRITIC’S CHOICE AWARD

We could start all over from the beginning

Directed by Dagmara Wyskiel

Chile

_

Logorrhoea

Directed by Prakhar Gautam

India

_

 

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

FRUITVILLE

Directed by Lallan Samaroo, Larry Horrell

Trinidad and Tobago

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MASANADA HOOVU (Flower of a Graveyard)

Directed by Amar

India

_

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

The River

Directed by Lonnee Hamilton

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

An Ode To Blood

Directed by Leonid Moroz

Ukraine

_

Lucky Phil

Directed by Christopher Swider

United States

_

I Still Love You

Directed by James Wallace McDonald

United States

_

Gorger

Directed by Paul G. Andrews

United States

_

Dancing Island

Directed by William Holland

United States

_

Voyager

Directed by Kevin J. Howard

Not Specified

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Riding on Duke’s Train – DDD

Directed by Ken Kimmelman/Mick Carlon

United States

_

The Dancing Bear

Directed by Robert Leo Cox

United States

_

Face Painters

Directed by Giovanni Sanseviero

United States

_

The Night Witches

Directed by Steven John Prowse

United Kingdom

_

John Bauer and the Mountain King (Script)

Directed by Börje Peratt

Sweden

_

A Gift of The Heart Screenplay

Directed by Andrew Heller

United States

_

 

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

FRUITVILLE

Directed by Lallan Samaroo, Larry Horrell

Trinidad and Tobago

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Jewels of the Salton Sea – FEATURE DOCUMENTARY – MICHAEL MADSEN/GRACE VITALI/STEVEN VITALI

Directed by Steven Vitali

United States

_

Growing Peace in the Middle East

Directed by StevenHoffen

United States

_

FIVE EYES BUG

Directed by Karan Dhillon

Canada

_

Alaska Long Hunters

Directed by Mark Rose, Mark Rose

United States

_

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

The Love of Jesus

Directed by Holger Klussmann

Germany

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Alaska Long Hunters

Directed by Mark Rose, Mark Rose

United States

_

Shepherd’s Crossroad

Directed by Yuchen Gao

China

_

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

Wet Dogs

Directed by Yves Matthey

Switzerland

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

UpDown

Directed by John Castagna

United States

_

ARIA (air)

Directed by BraceBeltempo e Barbara Sirotti

Italy

_

Never Stop Running

Directed by Dr. Melissa Caudle

United States

_

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

_

a suburban love story

Directed by Stephen Wallace

Australia

_

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

WINNER

“Hell of a dream” – Poster.

Directed by tiago mesquita

Belgium

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Storybook Man

Directed by Lanessa Miller

United States

_

The Last One – Official Poster

Directed by Neil Antonio

United States

_

 

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

Sycamore

Directed by Mehmet Tığlı

Turkey

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

JIBANARA JUARA (THE EBB & FLOW OF LIFE)

Directed by GAJENDRA KUMAR PADHI

India

_

Me To Play

Directed by Jim Bernfield

United States

_

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

_

 

CATEGORY: FREE SPEECH

WINNER

Why…?

Directed by Neil A. Ortiz

United States

_

 

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

Alexander the Macedonian

Directed by Takis Vogopoulos

Greece

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Charlotte’s Net

Directed by James Dobbins Jones

Australia

_

 

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

Sand Land

Directed by Iven Tu

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A simple Man

Directed by Artur Ratton , Lilka Hara

United States

_

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

No Kissing

Directed by Alexander Abramov

Russian Federation

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pul – Bridge

Directed by Anupam Dhyani

United States

_

For Dad

Directed by Christopher Siaens

United States

_

Face off

Directed by Sushrut Bhowmik

India

_

I AM GUILTY

Directed by Surendra Ladwa

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

#meet_TheMet

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

_

Losses, Life in a Pandemic

Directed by Ana P Braunstein, Trevor B. Nagle

United States

_

KAATAR

Directed by Amit Mukund Bhusari

India

_

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

AMARU – Pa’ Mi Gente (Official Music Video)

Directed by AMARU

Netherlands

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

AMARU – Never (Official Music Video)

Directed by AMARU

Netherlands

_

Storybook Man

Directed by Lanessa Miller

United States

_

STILL IN LOVE

Directed by Karan Dhillon

Canada

_

Can’t Get Enough

Directed by Chandler Bradley

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Keralam-The Signature of God

Directed by Thomas Sebastian

India

_

ARIA (air)

Directed by BraceBeltempo e Barbara Sirotti

Italy

_

Eve-Yasmine: The Healer

Directed by Sebastian Krolak

United Kingdom

_

Stranger

Directed by Eden James, SheheryarKazi

United States

_

Spec-i-men

Directed by Lynne Sanderson

Australia

_

33rd Amendment

Directed by Mark Adler

United States

_

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

TARA-The Journey of Love & Passion

Directed by Kumar Raj

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Stress Hat

Directed by Dr Rubina Mian

United Kingdom

_

Cheraathukal

Directed by SHANOOB KARUVATH, SREEJITH CHANDRAN, ANU KURISINKAL, JAYESH MOHAN, FAWAZ MOHAMED, SHAJAN S KALLAI

India

_

Wet Dogs

Directed by Yves Matthey

Switzerland

_

THE ART OF LIFE

Directed by SANTOSH PANDA

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Atoms Orbit

Directed by Scott Hellon

United States

_

Salinger’s Two Dark Muses

Directed by Michael Lasoff

Netherlands

_

Half & Half

Directed by Sri Charan

United States

_

WRITING ABOUT A LOVE

Directed by mario roccato

Italy

_

Strangeville

Directed by Stephen Osborne

Australia

_

FRUITVILLE

Directed by Lallan Samaroo, Larry Horrell

Trinidad and Tobago

_

DADA LAKHMI

Directed by Yash Pal Sharma

India

_

Sarogeto

Directed by Nico Santucci

United States

_

Solitary

Directed by Jack Linsdell

United Kingdom

_

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

The Paradox

Directed by Aleksandar Tomovski

Macedonia, the former Yugoslav Republic of

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The empathy

Directed by KatarzynaAdamus

United Kingdom

_

 

CATEGORY: PERFORMING ARTS

WINNER

MoonShot: The Remarkable Journey of Apollo Chamber Players

Directed by Jeffrey Mills

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

UMOYA

Directed by JASON STERLING

United States

_

 

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

WINNER

NIGHT OF THE LOST EXPLORERS

Directed by Radu ZERO

Switzerland

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

AMARU PHOTOGRAPHY – THE TANGLED WEBS WE WEAVE

Directed by AMARU

Netherlands

_

THE GATEWAY

Directed by Vincenzo De Sio

United States

_

 

CATEGORY: ROMANTIC SHORT

WINNER

What do you want 2 eat

Directed by Tina b

USA

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

It Happened Suddenly

Directed by Anirban Chakraborty

India

_

 

CATEGORY: SELFIE VIDEO

WINNER

Citizen Safety

Directed by Samuel Hawley

Canada

_

 

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

New Beginnings

Directed by Sakari Sankkinen

Finland

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cinema Without Magic

Directed by Wahyuddin Hasani Widodo

Indonesia

_

SORRY

Directed by Mirza Arif Hazarika

India

_

CHHOTU

Directed by Suveer Bhambhani

India

_

Pul – Bridge

Directed by Anupam Dhyani

United States

_

Tears of Rivers

Directed by Edward Jaayaraj

United States

_

Melania’s Divorce

Directed by Maxwell Bahamon

United States

_

Destiny Deferred

Directed by Edwin L. Williams II

United States

_

The Grey City

Directed by Christopher Ma

Not Specified

_

Rekindle

Directed by FanXun Lilac

Singapore

_

madamaikkuanjel (Don’t be afraid of stupidity)

Directed by Balamurugan

Malaysia

_

I’m Gonna Tell God Everything

Directed by Dev Pinn

United States

_

Cry Harder

Directed by Ian Tan

Canada

_

Klesha

Directed by Dulara Paranawidana

Sri Lanka

_

Rowdy Jackson, THE SCOUT & THE TRACKER

Directed by Larry Judkins

United States

_

Ennam Pol Vazhkai

Directed by C.GUNAA

Malaysia

_

There’s No Hell Like Home

Directed by Russell Southam

Australia

_

The Voice Over Artist

Directed by Ken Holmes

United States

_

%percentage

Directed by Takayuki Kayano

Japan

_

Echo Pines

Directed by Stephanie Begg

Australia

_

The one who had to die tomorrow

Directed by Céline Charlier

Belgium

_

Deception

Directed by David Jon Foster

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

You Changed Me

Directed by SudeeshKanaujia

India

_

Suta(The Daughter)

Directed by Dr(Er) Azad Jain

India

_

Dad,David& Danny

Directed bySuveerBhambhani

India

_

“High Jinks at the Lobster Factory”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

AlangaraPanthal

Directed by Muthukrishnan Palani

India

_

Grave Talk

Directed by Andrew Huggins

United States

_

ARIA (air)

Directed by BraceBeltempo e Barbara Sirotti

Italy

_

Long Pants

Directed by Jackson Ho

Singapore

_

The Last One

Directed by Neil A. Ortiz

United States

_

Why…?

Directed by Neil A. Ortiz

United States

_

Eight Count

Directed by Joe Basile

United States

_

THE SOUND OF AGE

Directed by JIJO GEORGE

India

_

DECEIT

Directed by Christopher Nkem Okafor

United States

_

This Case & My Life

Directed by Ana A P Braunstein

United States

_

“Notes from the Underground Percussionist”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

Losses, Life in a Pandemic

Directed by Ana P Braunstein, Trevor B. Nagle

United States

_

Bare BareAshiPhire

Directed by Soumya Sen

India

_

LAST WISH

Directed by Chowdhury Asif Jahangir Arko

Bangladesh

_

THEY BREATHE

Directed by John Fuentes

United States

_

The Dukha

Directed by Carmen Morrow, Zach Wolf

United States

_

UMOYA

Directed by JASON STERLING

United States

_

Grinders

Directed by Andrew Heller

United States

_

Final Interview

Directed by Bruce Fun

Taiwan

_

On The Seesaw

Directed by Suveer Bhambhani

India

_

Road to Ruin

Directed by Jesse Smolan

United States

_

“A Fire Inside (Part two)

Directed by Mimi Garrard

United States

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Youth & Age Flower

Written by András Attila Farkas

Hungary

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Voice Over Artist

Written by Ken Holmes

United States

_

The Creek Dweller in the Bayou

Written by Dr. Melissa Caudle

United States

_

The Stress Hat

Written by Dr Rubina Mian, Omar Mian (brother and sister team)

United Kingdom

_

For Hire

Written by Leah Elizabeth

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

This Case & My Life

Written by Ana A P Braunstein

United States

_

Time

Written by Mario Luis Telles

United States

_

BIRTHRIGHT

Written by Ryan Sears – Avery

United Kingdom

_

ARIA (air)

Written by Brace Beltempo e Barbara Sirotti

Italy

_

7 Evils

Written by Antoinette Fernandez

United States

_

 

CATEGORY: SILENT FILM

WINNER

BEATRICE

Directed by Vincenzo De Sio

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cinema Without Magic

Directed by Wahyuddin Hasani Widodo

Indonesia

_

 

CATEGORY: STUDENT FILM

WINNER

Inauspicious Inauguration

Directed by Tan Jia Ying

Singapore

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Goddard Kit

Directed by Alice Wang

Canada

_

Long Pants

Directed by Jackson Ho

Singapore

_

Growing Peace in the Middle East

Directed by Steven Hoffen

United States

_

Withering and blooming

Directed by Alya Kautsaranti

United Kingdom

_

Lovers Are Strangers

Directed by Kelly Abramson

France

_

Suvay

Directed by Ryan Wong

Singapore

_

Swamy

Directed by Ryan Wong

Singapore

_

Terrapoeisis

Directed by Andrea Garza

Canada

_

Eat What With Who

Directed by Seetoh Wai Yeng Stella

Singapore

_

Unknown Caller

Directed by Kat Law

Canada

_

Road to Ruin

Directed by Jesse Smolan

United States

_

 

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Soiled Shorts: THE SERIES

Directed by Giles Sander

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MR NOVAK: PART 1

Directed by Ian Davies

United Kingdom

_

UMOYA

Directed by JASON STERLING

United States

_

Love Locked

Directed by Breanne Krause

United Kingdom

_

 

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

Destiny Deferred

Directed by Edwin L. Williams II

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Jewels of the Salton Sea – FEATURE DOCUMENTARY – MICHAEL MADSEN/GRACE VITALI/STEVEN VITALI

Directed by Steven Vitali

United States

_

PAX – TEASER

Directed by DamirBekerov

Russian Federation

_

This Case & My Life

Directed by Ana A P Braunstein

United States

_

UMOYA

Directed by JASON STERLING

United States

_

OFFICIAL SELECTION

A Gift Of The Heart

Directed by DanialSpringen (Trailer and Feature), Andrew Heller (video)

United States

_

 

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

Rhodes – A Piece Of Life

Directed by Stamatis Liontos

Greece

_

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER

TREATMENT Face Painters

Directed by giovannis anseviero

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“Four Motherless Children”

Directed by Ralph Isenberg

United States

_

 

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY

WINNER

Withering and blooming

Directed by Alya Kautsaranti

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CrimeDoor

Directed by Neil Mandt

United States

_

 

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

FAME – THE SHOW CAN NOT STOP!

Directed by BRUNNO RODRIGUES

Brazil

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Voice Over Artist

Directed by Ken Holmes

United States

_

UMOYA

Directed by JASON STERLING

United States

_

 

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

My Gypsy Road

Directed by Vilma Kartalska

Bulgaria

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

An Artist’s Journey from China to America

Directed by BiLan Liao

United States

_

Lovers Are Strangers

Directed by Kelly Abramson

France

_

Never Stop Running

Directed by Dr. Melissa Caudle

United States

_

Half of Everything

Directed by Lynne Slater, Margie Kelk

Toronto

_

VICTIM X

Directed by Udhaya Sankar

India

_

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

Escalation

Directed by Jake Yun

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Growing Peace in the Middle East

Directed by Steven Hoffen

United States

_

The Magic Balloon

Directed by Jessi Thind & Jayden Singh

Canada

_

Leave a Reply