WFCS
Movie of the month
(MARCH 2022)
CATEGORY: Amateur Film
WINNER
A Normal Cloudy Day
Directed by Yuzhu Xiang
China
–
CATEGORY: Animated Film
WINNER
Dino Powers
Directed by Jinchul Kim
South Korea
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
What is Design?
Directed by Mark Franz
United States
–
THANATOS
Directed by Atsuhiko Watanabe
France
–
Frost: War of the Ashics
Directed by Sue Ellen Randolph
United States
–
CATEGORY: Best Actor
WINNER
Everything I Could
Acted by Ben Cable
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Blue Pleated Skirt
Acted by DENG Qixin
China
–
END IS BEGINNING
Acted by Kamraan Shah
India
–
CATEGORY: Best Actress
WINNER
Lucidity
Acted by Yanzi Ding
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Indifference Between Us
Acted by Eve Zhao
United States
–
END IS BEGINNING
Acted by Jini akram khan
India
–
CATEGORY: Best Director
WINNER
Nowhere To Escape
Directed by ZiYuan Wang
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I AM MIKHAEL
Directed by Jose sunny
Australia
–
Pra Melhorar
Directed by Mariana Jorge
Brazil
–
END IS BEGINNING
Directed by Saiyed Shahid Khan
India
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Love
Directed by Anaya Music
Brazil
–
The Proposal
Directed by Joe joseph
India
–
CATEGORY: Best Editing
WINNER
The Blue Pleated Skirt
Edited by LIU Zequn
China
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
END IS BEGINNING
Edited by Manoj Kale
India
–
CATEGORY: Best Film Score – Soundtrack
WINNER
Under the Influence
Scored by MIYUKI KIDO
Japan
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
2 Thirds of a Man
Scored by O’Ryan Winter
South Africa
–
I AM MIKHAEL
Scored by Mejjo Josseph
Australia
–
CATEGORY: Best Producer
WINNER
END IS BEGINNING
Produced by Saiyed Shahid Khan
India
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Mann Ki Safai (Clean Your Mind)
Produced by Srinivas deverakonda
India
–
Love
Produced by AnayaMusic and Marcio Alves
Brazil
–
CATEGORY: Best Sound Designing
WINNER
I AM MIKHAEL
Sound Designed by Varun Unni & Rajeesh K Ramanan
Australia
–
CATEGORY: Commercial / Advertisement
WINNER
The Origin Story of the DA50 RG
Directed by Annmarie Aronoff, Chris Aronoff
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ebern – A new life begins
Directed by Christian Schu
United Arab Emirates
–
Get Your Game On
Directed by Evgeniy Tametskiy
–
CATEGORY: Crime Short
WINNER
TARANTULA teaser: a Time for Love
Directed by Thomas Oliver Hand
China
–
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
The Sandwich
Directed by Azam Adam
Brunei Darussalam
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
2 Thirds of a Man
Directed by Earl Shaun Kopeledi
South Africa
–
END IS BEGINNING
Directed by Saiyed Shahid Khan
India
–
CATEGORY: DOCUMENTARY FILM
WINNER
SINK THE ALABAMA
Directed by Robert Clem
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
By the lake
Directed by Giorgos Tsantikos
Greece
–
Phoenix: David’s dream
Directed by Vinicius Rosada Donola, Roberta Salomone, João Rocha
Brazil
–
Kara Sevda
Directed by Sinan Çevik
Turkey
–
LOCKSTEP
Directed by Peter Andrew Sacco
Canada
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
On The Way of Becoming Pool Player
Directed by JHIH-HAN SYU, TZU-TING YU
Taiwan
–
Pearl City Massacre
Directed by M.S Raj
India
–
CATEGORY: Drone Film
WINNER
Tierra del Fuego
Directed by Oleksandr Lozytskyi
Ukraine
–
CATEGORY: Experimental Film
WINNER
The game of life
Directed by Junfeng Li
China
–
CATEGORY: Family/Children Film
WINNER
Triple Trouble
Directed by Marta Karwowska
Poland
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Home
Directed by Zongxi Jia
China
–
Pattern
Directed by Sachin Karande
India
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
END IS BEGINNING
Directed by Saiyed Shahid Khan
India
–
CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
LUNA
Written by Jeremy Lawson
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Blue River
Written by Craig Stewart
United States
–
Starlight
Written by Jeremy Lawson
United Kingdom
–
THREAD OF LIFE
Written by Thomas Louis Castiglione
United States
–
Paranoia
Written by Gini Graham Scott
United States
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
“I’M LOOKING FOR A JOB FOR MY MOM ”
Written by Yi Feng Ming
China
–
Under The Well
Written by Max J Eber
United States
–
CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
THE THIRD CURVE
Directed by R S Pradeep (R S Pradeep Kumar)
India
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Tierra del Fuego
Directed by Oleksandr Lozytskyi
Ukraine
–
CATEGORY: Film on Women
WINNER
MANEATER
Directed by Missy Jubilee
Australia
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Silent Scream
Directed by Nilesh Chandrakant Nevgi
India
–
Nisabdham
Directed by Raghunath N B
India
–
CATEGORY: Film/Video Poster
WINNER
Cold Tommy – Poster
Poster by Janice Walker
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I AM MIKHAEL
Poster by Sanoop EC
Australia
–
Promises
Poster by James Naleski
Ukraine
–
CATEGORY: Micro Movie
WINNER
Everything I Could
Directed by Ben Cable
United States
–
CATEGORY: Mobile Film
WINNER
DANCING WITH THE WIND
Directed by Benny Lau
Hong Kong
–
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
Mihiri Silva – Proud To Be Your Daughter
Directed by Mihiri Silva, Brian Pinkus
Switzerland
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Black Book
Directed by Steven Pierce
United States
–
NIRVANA – Music Video
Directed by Amir Hossein Nouri
Iran
–
Pra Melhorar
Directed by Mariana Jorge
Brazil
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Love
Directed by Anaya Music
Brazil
–
CATEGORY: Narrative Feature
WINNER
One Summer When You Went Away
Directed by Chris Hopkin
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Home
Directed by Zongxi Jia
China
–
I AM MIKHAEL
Directed by Jose Sunny
Australia
–
The Proposal
Directed by Joe joseph
India
–
KUGRAMA
Directed by Lokendra Surya
India
–
Beginning
Directed by Jagan Vijaya
India
–
Royaye Kaghazi
Directed by Ali Atshani
United States
–
THE COURT JESTER
Directed by LUIZ ROSEMBERG FILHO
Brazil
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
LONE WOLF
Directed by Shunji Muguruma
Japan
–
2 Thirds of a Man
Directed by Earl Shaun Kopeledi
South Africa
–
GREY -The Spy Who Loved Me
Directed by Raj Madiraju
India
–
END IS BEGINNING
Directed by Saiyed Shahid Khan
India
–
CATEGORY: One Minute Film
WINNER
Rhythmic Build
Directed by Lauren Carr
United States
–
CATEGORY: SHORT FILM
WINNER
A Love story
Directed by Filippo Tamburini
Italy
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Welcome to the Galaxy
Directed by Sophie DA COSTA
France
–
Nowhere To Escape
Directed by ZiYuan Wang
United States
–
Ancestral Land
Directed by Gabriel Bissonnette
Canada
–
RAY OF HOPE
Directed by SANKHADEEP CHAKRABORTY
India
–
Everything I Could
Directed by Ben Cable
United States
–
Sequent Meet
Directed by Ajay Subramanian
India
–
The Turban
Directed by Ravinder Siwach
India
–
Dilemma
Directed by Bud Patel
United States
–
Contemplate
Directed by Daniel Eric Matthews
United Kingdom
–
Music on your feet
Directed by Sophie DA COSTA
France
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
The Travelling Birds
Directed by Shen Ren
China
–
Birthday
Directed by Sudip Chatterjee
India
–
Hegira
Directed by William blevins
United States
–
Manam
Directed by Pravahan S
India
–
Pattern
Directed by Sachin Karande
India
–
Sin City Tales
Directed by Dale Melgaard
United States
–
CATEGORY: Short Script
WINNER
Time
Written by Bill Bradshaw
Ireland
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Brother’s Keeper
Written by Alexander Julian III
United States
–
Children of the night
Written by David Crennell, Raymond Biddle
Ireland
–
COLD TOMMY
Written by Janice L Walker
United States
–
Aisle 18
Written by Madeleine Tsai
United States
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Kat Killed My Cat
Written by Javier Navarrete
United States
–
Who Killed Me?
Written by Qing Sun, Tingdong Zhang
China
–
CATEGORY: Silent Film
WINNER
Ancestral Land
Directed by Gabriel Bissonnette
Canada
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
RAAKH – A silent Movie
Directed by Rajesh Dattatraya Chavan
India
–
CATEGORY: Student Film
WINNER
Passenger
Directed by Dana Beasley
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The game of life
Directed by Junfeng Li
China
–
Tumult
Directed by Yu Wang, Xiao Li
China
–
CATEGORY: Trailer/Teaser
WINNER
You Were Just Here
Directed by Dania Denise
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
LA LECHUZA
Directed by Jon Guerra
United States
–
I AM MIKHAEL
Directed by Jose sunny
Australia
–
CATEGORY: Travel Film
WINNER
Tierra del Fuego
Directed by Oleksandr Lozytskyi
Ukraine
–
CATEGORY: Treatment / Synopsis
WINNER
Showtime
Directed by David Crennell
Ireland
–
CATEGORY: Web and New Media
WINNER
Ebern – A new life begins
Directed by Christian Schu
United Arab Emirates
–
CATEGORY: Women’s Film
WINNER
Contingency
Directed by Eve Zhao
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Behind The Loom
Directed by Heejoo Kim
United States
–
CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
A Rose from the Ashes
Directed by Quinn Friedman
United States
–
Leave a Reply