WFCS
MOVIE OF THE MONTH : FEBRUARY 2022
CATEGORY: Amateur Film
WINNER
Black sheep
Directed by Shogo Hashimoto
Japan
–
CATEGORY: Animated Film
WINNER
Vaky and Visy _ new Dimension
Directed by Majid Farhangdoost
Germany
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A-Hâ’s Egg Cake
Directed by Raymond Lau
Taiwan
–
The Author
Directed by Luiz Máximo
Brazil
–
Fake News
Directed by Joachim Weber
Germany
–
Engage Earth
Directed by YIJUN WANG
United States
–
CATEGORY: Best Actor
WINNER
BAHUR
Acted by CAN ARDUÇ
Turkey
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Incapable Hearts
Acted by Jaxson Lee Wen Soon
Australia
–
The Favor
Acted by HENRY Bruno
France
–
A BEAUTIFUL BREAKUP
Acted by Krish Mudragada
United Kingdom
–
Pierre & Jeanne
Acted by Loris Freeman
France
–
CATEGORY: Best Actress
WINNER
SHASHTHI
Acted by Semmalar Annam
India
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Favor
Acted by TREBEL Anne-Sophie
France
–
Incapable Hearts
Acted by Kayla Pearson
Australia
–
CATEGORY:Best Cinematography
WINNER
Pierre & Jeanne
Cinematographed by Clémentine Célarié
France
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A BEAUTIFUL BREAKUP
Cinematographed by Ajithvasan Uggina
United Kingdom
–
CATEGORY:Best Director
WINNER
A BEAUTIFUL BREAKUP
Cinematographed by Ajithvasan Uggina
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THAT GUY
Directed by Tyson Yoshi, YOCK
Hong Kong
–
The Leap
Directed by Mounir Al Serawan
Lebanon
–
Finally Free
Directed by Giuseppe Ivan David Di Giorgio
Italy
–
LUCK
Directed by Jiatong Tu
China
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Incapable Hearts
Directed by Brittany Bell
Australia
–
A Masterpiece
Directed by Madina Ismailova
Kyrgyzstan
–
CATEGORY: Best Film Score – Soundtrack
WINNER
THEYSUCK
Scored by Jordan Paul Rousseau
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A BEAUTIFUL BREAKUP
Scored by Ajithvasan Uggina
United Kingdom
–
CATEGORY: Best Producer
WINNER
Pierre & Jeanne
Produced by Matthieu Rubin
France
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
She’s An Instagram Model (Kazakh Version)
Produced by Keith Orlando Harris
Kazakhstan
–
Growing Up Guide Pup
Produced by Matthew Thomas Chapman
United States
–
Night-blooming Cereus
Produced by Shilin Sun, Jiarui Guo
United States
–
Mountain
Produced by SHENSHUAI TANG, JIARUI GUO, FENG CAO
United States
–
CATEGORY: Best Supporting Actress
WINNER
SHASHTHI
Acted by Lizzie Antony
India
–
CATEGORY: Best VFX Artist
WINNER
THAT GUY
VFX by – Willis Ho, Monki Sou
Hong Kong
–
CATEGORY: Comedy short
WINNER
The Fight or Flight
Directed by Madina Ismailova
United States
CATEGORY: Crime Short
WINNER
The Mask Of Love
Directed by Sebastiano Rizzo
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Case
Directed by Patrick House
United States
–
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
Pierre & Jeanne
Directed by Clémentine Célarié
France
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Nightmare
Directed by Hassan Chammout
United States
–
SHASHTHI
Directed by Jude Peter Damian
India
–
KATIPS: The New Rebellion
Directed by Vince Tanada
Philippines
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Giri
Directed by Petya Iossifova
Bulgaria
–
Black sheep
Directed by Shogo Hashimoto
Japan
–
CATEGORY: DOCUMENTARY FILM
WINNER
Will you still meet me in a digital world
Directed by Monika Funke Stern
Germany
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Hutchinson:SHUNTED
Directed by Eric Miller, Laurine Platzky
South Africa
–
With Ukraine in my heart!
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States
–
Mob 2020-2021
Directed by Supong Jitmuang
Thailand
–
Wedding 93
Directed by Paul Zagaris
United States
–
Finding Inner Hero
Directed by Constance Elizabeth Brenneman, Brad Hammer
United States
–
Fadumo. A Legacy
Directed by Johannes Rosenstein
Germany
–
Artes Liberales 2 – The Value of Leadership
Directed by Ceng Chen
United States
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Home is…
Directed by Gavin Jones
United Kingdom
–
Beyond Galilee
Directed by T. D. Antoine
United States
–
The Forgotten War
Directed by Daniel Leonard Bernardi
United States
–
The Edge of Adventure with Adam Asher
Directed by Reid Craft
United States
–
CATEGORY:Drone Film
WINNER
Trash Story
Directed by Tom Fisk
Indonesia
–
CATEGORY: Experimental Film
WINNER
The Fisherman and The Fish
Directed by Aleksandr Krapivkin, Olya Mikhaylova
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Black sheep
Directed by Shogo Hashimoto
Japan
–
The Fight or Flight
Directed by Madina Ismailova
United States
–
No Film
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Engage Earth
Directed by YIJUN WANG
United States
–
The Mask Of Love
Directed by Sebastiano Rizzo
United States
–
CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
In Jade Moonlight
Written by Craig Stewart
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Run From A Life Given
Written by Anthony Lee Cole
United States
–
Bad Love Tigers
Written by Kevin Schewe
United States
–
THREE GENERATIONS OF WOMEN UNDER HALF THE SKY
Written by Gang Chen
China
–
Flood of Lies
Written by Joey Kent, T. D. Antoine
United States
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
The English Priest
Written by Amin Karim
Canada
–
New Moon Killer
Written by Dean Harakas
United States
–
CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
Live In Live
Directed by Dianhua Zhong
China
–
CATEGORY: Film on Women
WINNER
Jadzia
Directed by Kk Araujo, Ariane Porto
Brazil
–
CATEGORY: Films on Disability Issue
WINNER
We are the Lost Girls
Directed by Steve Downey
United Kingdom
–
CATEGORY: Micro Movie
WINNER
#waltzing
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Trash Story
Directed by Tom Fisk
Indonesia
–
CATEGORY: Mobile Film
WINNER
Nightmare
Directed by Hassan Chammout
United States
–
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
THAT GUY
Directed by Tyson Yoshi, YOCK
Hong Kong
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Tamborero
Directed by Simón Mejía, Santiago Castaño
Colombia
–
Argent Glass
Directed by Katsuyuki Nakanishi
Japan
–
Left Alone Song/Film:Aparna
Directed by INDRANIL CHAKRABARTI
India
–
Jia You!
Directed by Nathan Keith Williams
China
–
I SEE THE LIGHT
Directed by Aashish Rego
India
–
She’s An Instagram Model
Directed by Keith Orlando Harris
Kazakhstan
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Fat Lady Sings
Directed by Peter Renzullo
Australia
–
Cowboy
Directed by Maria Davis
United States
–
CATEGORY: Narrative Feature
WINNER
Prom House
Directed by Jared Glasser, T.W. Story
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Exist, Not Exist: Zero Tolerance For Silence
Directed by Hee chul Kwon
Korea, Republic of
–
Pierre & Jeanne
Directed by Clémentine Célarié
France
–
A History of Violence in the Northeast
Directed by Yong Wang
China
–
A BEAUTIFUL BREAKUP
Directed by Ajithvasan Uggina
United Kingdom
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
KATIPS: The New Rebellion
Directed by Vince Tanada
Philippines
–
BAHUR
Directed by şahin yiğit
Turkey
–
CATEGORY: One Minute Film
WINNER
Engage Earth
Directed by YIJUN WANG
United States
–
CATEGORY: Performing Arts
WINNER
Showreel Henk Brugge 2021
Performed by Henk Brugge
Netherlands
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Samsara Suites: Ballet Meets Butoh
Performed by Caeser Pink
United States
–
CATEGORY: Postmodern Film
WINNER
Black sheep
Directed by Shogo Hashimoto
Japan
–
CATEGORY: Romantic Short
WINNER
Homecoming Love
Directed by Jinrung CHUN
Korea, Republic of
–
CATEGORY: SHORT FILM
WINNER
Anxiety Overcome
Directed by Philippe Hamelle
Luxembourg
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Welcome to the Galaxy
Directed by Suz Mawer
Australia
–
SHASHTHI
Directed by Jude Peter Damian
India
–
Nightmare
Directed by Hassan Chammout
United States
–
LUCK
Directed by Jiatong Tu
China
–
The Favor
Directed by HENRY Bruno
France
–
PATH
Directed by PRADIP KURBAH
India
–
A Man with Cross Mark
Directed by Sadly Fafa Rachman
Indonesia
–
Incapable Hearts
Directed by Brittany Bell
Australia
–
The Grass Widow
Directed by Thabani Isaac Sibanda
United Kingdom
–
Balaclava Lane
Directed by Chris Broadbent
Australia
–
Iravin Paravaigal
Directed by GOWTHAM R
India
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Huazi and Cat
Directed by Wanrong Li
China
–
OBLIVION
Directed by Danny Tirmizi
United States
–
BORME
Directed by Tapen Natam
India
–
The Mask Of Love
Directed by Sebastiano Rizzo
United States
–
A Masterpiece
Directed by Madina Ismailova
Kyrgyzstan
–
Billy Kills The Internet
Directed by Lon Strickland
United States
–
CATEGORY: Short Script
WINNER
The Hatch
Written by Ed Vela
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Breathe
Written by Shanra J Kehl
United States
–
CATEGORY: Silent Film
WINNER
Win – Win
Directed by Aram Voves
Austria
–
CATEGORY:Student Film
WINNER
Taobao Advertisement
Directed by Marq Academy Sdn Bhd
Malaysia
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
How could I not love you ?
Directed by Plume Fabre
France
–
Canon Advertisement
Directed by Marq Academy Sdn Bhd
Malaysia
–
CATEGORY Television / Pilot Program or Series
WINNER
Cagney and Hooch
Directed by John Altobello III
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Case
Directed by Patrick House
United States
–
CATEGORY:Web and New Media
WINNER
Middle Class Snacks – Episode 5
Directed by Rachel Bartel, Canelle Vanderford
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Growing Up Guide Pup
Directed by Matthew Thomas Chapman
United States
–
CATEGORY: Women’s Film
WINNER
The Guardians of Ikigai
Directed by Tania Rose Esteban
Japan
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A Masterpiece
Directed by Madina Ismailova
Kyrgyzstan
–
Giri
Directed by Petya Iossifova
Bulgaria
–
Pierre & Jeanne
Directed by Clémentine Célarié
France
–
Leave a Reply