MOVIES OF THE MONTH: OCTOBER 2019
ANIMATED FILMS
WINNER
Shadowland
Directed by Bellopropello
Switzerland
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Icons
Directed by Ronnie Cramer
United States
–
BEST ACTRESS
WINNER
THE ROLE OF A LIFETIME
Acted by Véronique Picciotto
France
BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Cinematography by Michael Moss & Dylan Moss
USA
BEST DIRECTOR
WINNER
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Directed by Dilip Khatri
USA
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
FOLLOW THE ARROW
Directed by Marc Saez
France
–
BEST EDITING
WINNER
Pioneer Pizza
Edited by Wesley Shrum
Kenya
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Edited by Lauren Freedman & Alisa Khosrovschahi
USA
BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK
WINNER
In October
Sountrack by GimEnez Bros.
Spain
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Sountrack by Jane Getz & Bob Tucker
USA
_
Finite Water
Zachary Thomson & Dianne Wennick
United States
–
BEST PRODUCER
WINNER
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Produced by Dilip Khatri
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Other Half
Produced by Ven. Aludeniye Subodhi Thero
Sri Lanka
_
The Champ of Champs
Produced by Keith Large
United Kingdom
BEST SOUND DESIGNING
WINNER
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Sound Design by Lauren Freedman, Alisa Khosrovschahi & Joey Scoma
United States
–
COMMERCIAL / ADVERTISEMENT
WINNER
Pianocide
Directed by Brice Blanloeil
Not Specified
–
DEBUT FILMMAKER
WINNER
THE ROLE OF A LIFETIME
Directed by Marc Saez
France
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
LIVING ON THE EDGE – DEGLAMOURIZING BOLLYWOOD
Directed by Opender Chanana
India
_
Chubby Café
Directed by LI Qia
China
_
FOLLOW THE ARROW
Directed by Marc Saez
France
_
Mother of Tibetans
Directed by Niklas Goslar
Germany
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
So that’s how it happened
Directed by Aylee Sustrom
Australia
–
DOCUMENTARY FILMS
WINNER
Finite Water
Directed by Zachary Thomson & Dianne Wennick
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Directed by Dilip Khatri
USA
Following The Avatamsaka Sutra on A Journey
Directed by Chen Hung-Cheng
Taiwan
Mother of Tibetans
Directed by Niklas Goslar
Germany
CRITICS’ CHOICE AWARD
The Champ of Champs
Directed by Brian Johnston
United Kingdom
_
Pioneer Pizza
Directed by Wesley Shrum
Kenya
–
DRONE FILM
WINNER
Bavaria
Directed by Paul Hoehenberger
Germany
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Directed by Dilip Khatri
USA
EDUCATIONAL FILM
WINNER
Social Class Stratification and Mobility in the World
Directed by Banning K Lary
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Directed by Dilip Khatri
United States
_
The Other Half
Directed by Lalith Rathnayake
Sri Lanka
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
The Titanic Chronicles
Directed by Wayne Keeley
United States
–
EXPERIMENTAL FILMS
WINNER
Architecture of the Breath
Directed by Kathy Rose
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UnderSee
Directed by Margie Kelk, Lynne Slater
Canada
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Let it be…
Directed by Rajdip Biswas
India
–
FEATURE SCRIPT
WINNER
Lions of the Sea
Wriiten by Jessi Thind
Canada
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
1000 – The Sword in the Stone series (Episode #1: The Druid, the Sword and the Raven)
Wriiten by Unknown
Italy
–
FILM ON RELIGION
WINNER
AGONY
Directed by Sohyun Han
Korea, Republic of
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
PRAJNA PARAMITA 360 °
Directed by Wang Wei-Ming
Taiwan
FILM ON WOMEN
WINNER
Chubby Café
Directed by Cao Yiwen
China
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THE ROLE OF A LIFETIME
Directed by Marc Saez
France
–
FILM/VIDEO POSTER
WINNER
KAIDAN – The Four Candles (Trailer/Teaser)
Georgia Chioni
Greece
HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM
WINNER
COMET
Directed by Giorgio Messina, Stefania Simoni
Italy
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Crocodylus
Directed by Myles Erfurth
United States
–
MOBILE FILM
WINNER
Beneath the sea…faraway…
Directed by Jim Winton Porter
Australia
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Room 314 Spinoza Hotel
Directed by Robert David Duncan
Canada
–
MUSIC VIDEO
WINNER
Global Love
Directed by Tejas Gandhi
United States
NARRATIVE FEATURES
WINNER
Chubby Café
Directed by LI Qia
China
–
PERFORMING ARTS
WINNER
Two as One
Directed by Carlo Stoppa
Italy
SHORT FILMS
WINNER
Upper
Directed by Romina Reyna Quiroz
Mexico
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Cuerpos de sal
Directed by Atonatiuh Bracho and Damián Comas
Mexico
_
THE ROLE OF A LIFETIME
Directed by Marc Saez
France
_
FOLLOW THE ARROW
Directed by Marc Saez
France
_
Shoes and Signpost
Directed by Takahiro Yamaguchi
Japan
_
CHOR
Directed by Somu Mira, Anuraag (Santu) Pati, Santanu De, Manik Saha, Riju Roy, Purna Das Baul Samrat, Nirmal Chakravorty, Parul Chawla, DIGILOOX
India
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
“SpaceTime”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
Worthless
Directed by Dave Fulton
United Kingdom
_
Always With You
Directed by Richard Anthony Dunford
United Kingdom
_
AUDIENCE CHOICE AWARD
Level 13
Directed by Samir Tewari
India
_
Manikutty
Directed by Jayakumar
India
_
Masala Steps
Directed by Rohit Gupta
India
–
SHORT SCRIPT
WINNER
Inside
Written by Bijoy Raveendran
Singapore
SILENT FILM
WINNER
New Heaven
Directed by Swati Chugh
India
–
STUDENT FILMS
WINNER
Treatment
Directed by Saranya Nayak
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Sudejo: The Middle Man
Directed by Jacinta Filiaci
United States
TREATMENT / SYNOPSIS
WINNER
Fossil
Written by Bijoy Raveendran
Singapore
VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO
WINNER
PRAJNA PARAMITA (VR)
Directed by Wang Wei-MING
Taiwan