WFCS

Movie of the month

(September 2022)

CATEGORY: Amateur Film
WINNER
1888
Directed by Sourabh Shukla
India

CATEGORY: Animated Film
WINNER

Phymon Doctor of Monster : Train your teeth
Directed by Thee Khanthavit
Thailand

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Full Moon
Directed by John Vo, Ken Yoffe, Ellen Weisberg
United States

Crazy Bird Lady (A cheesy bird poem)
Directed by Lucia DAZ
United States

CATEGORY:Best Actor
WINNER
SHIVA
Acted by Rex Dane
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
BLANK FUGITIVE
Acted by Michael Boston
United States

CATEGORY:Best Actress
WINNER
Duplicitous Minds
Acted by Catalina Yue
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
1888
Acted by Neethu Shetty
India

CATEGORY:
Best Cinematography
WINNER
The Art of Wushu: Darren Deng
Cinematographed by Matthew Choi
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Friday the 13th Vengeance 2: Bloodlines
Cinematographed by Jason Brooks
United States

CATEGORY : Best Film Score – Soundtrack
WINNER
Crazy Bird Lady (A cheesy bird poem)
Film Scored by Maria De Alba Zabalza
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Off to College Music Video
Film Scored by Ron Josef Danziger
United States

Down and Out in Vampire Hills
Film Scored by Harry Manfredini
United States

CATEGORY: Best Producer
WINNER
Midheaven
Produced byMidheaven
United Kingdom

CATEGORY: Comedy short
WINNER
ΠΕΡΙ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ
Directed by Ντίνος Μαχαίρας
Greece

CATEGORY:Commercial / Advertisement
WINNER
The Security
Directed by Akbar Helmi
Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A Little Happiness
Directed by Weerasak Saengdee
Thailand

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
THE BREATH
Directed by VendelaBrännborn
Sweden

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Flying Caterpillar
Directed by KirenAnandji
United Kingdom

1888
Directed by Sourabh Shukla
India

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM
WINNER

The Story of a Girl Who Stood Up for Emotional Intelligence in Nigeria
Directed by BEST OKODUWA
Nigeria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Idol in a Strange Company
Directed by Minkuen Choi, Yooyoung Koo, Seungyeon Lee
Korea, Republic of

The Sculpture
Directed by Wayne Camilleri, Stephan Wellink
Australia

CRITICS’ CHOICE AWARD
Re-Entrification: A Place We Call Home
Directed by Fego Navarro
United States

CATEGORY: Drone Film
WINNER
Incorporeal
Directed byIan Montgomery
United States

CATEGORY: Family/Children Film
WINNER
Superheroes
Directed by Rafael de Andrade
Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Make Up Remover
Written by Haohao Lyu
China

The Story of the opera
Directed by Di Yi
China

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
Orpheus with his lyre
Written by Ruth Finnegan
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Hell’s End
Written by Walter Hochbrueckner
United States

The Dead Chip Syndicate
Written by Andrew Pearson
China

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
Friday the 13th Vengeance 2: Bloodlines
Directed by Jason Brooks
United States

CATEGORY: Micro Movies
WINNER
Make Up Remover
Directed by Haohao Lyu
China

CATEGORY: Mobile Film
WINNER
BLANK FUGITIVE
Directed by Michael Boston
United States

CATEGORY: Music Video
WINNER
Kogershin
Directed by Malik Zenger
Kazakhistan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Off to College Music Video
Directed by susan mey lee Lim
United States

Ghost
Directed by Charles Billot
United States

The Art of Wushu: Darren Deng
Directed by Matthew Choi
United States

CATEGORY: Narrative Feature
WINNER
YELLOW BIRD
Directed by Angus Benfield
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Homeless
Directed by Geng Lai Rui
China

The Case of the Time Traveling Serial Killer
Directed by Jay Carney, Penny Towers, Frank Farbehind
United States

1888
Directed by Sourabh Shukla
India

CATEGORY: Performing Arts
WINNER
Off to College Music Video
Directed by Susan Mey lee Lim
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Art of Wushu: Darren Deng
Directed by Matthew Choi
United States

CATEGORY: Short Film
WINNER
In Your Dreams
Directed by Mike Krohn
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Junoon
Directed by Vidyabhushan A Panchamukhi
India

The Other Valentine
Directed by Ananya Bhanja Chaudhuri
India

CRITIC’S CHOICE AWARD
Morin Khuur
Directed by Qiang Fu
China

Run-Down
Directed by He Liu
China

CATEGORY: Short Script
WINNER
A WALK AMONG THE TOMBSTONES
Written by SHUBHANJAN DAS
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Dishwasher
Directed byShelly NunChucks, Donnie Soares, seng2kx
United States

CATEGORY: Student Film
WINNER
Recalling
Directed by Meichen Jiang
China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Crazy Bird Lady (A cheesy bird poem)
Directed by Lucia DAZ
United States

Midheaven
Directed by Kat Gray
United Kingdom

CRITIC’S CHOICE AWARD
STAY
Directed by Yihuan WANG
China

Make Up Remover
Directed by Haohao Lyu
China

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series
WINNER
Wolf + Lamb
Written by Giuseppe Schettino
Italy

CATEGORY: Trailer/Teaser
WINNER
The Art of Wushu: Darren Deng
Directed by Matthew Choi
United States

CATEGORY: Web and New Media
WINNER
Kuch-Kuch-Film-Jaisi
Directed by Anindgita Dasgupta
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Art of Wushu: Darren Deng
Directed by Matthew Choi
United States

CATEGORY: Women’s Film
WINNER
Single Mother
Directed by Di Yi
China

CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
Well-dying
Directed by Junhyeok Kim
Korea, Republic of

Leave a Reply