MOVIES OF THE MONTH: OCTOBER 2020

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

How Cartoons Are Made (director’s cut)

Directed by Artie Romero

United States

 

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

The Milk Ogre (နို့ဘီလူး)

Acted by Lu Min

Myanmar

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Identity Theft

Acted by Ali Ahmed

United States

COVERED CANDOR

Acted by Romm Burlat

Philippines

SATTHAM

Acted by Mani Shankar Iyer

India

 

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

LockDown | Chapter 1 : The Virus

 Directed by Dhruv Sachdev

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Milk Ogre (နို့ဘီလူး)

Directed by Lu Min

Myanmar

HOMECOMING

Directed by Romm Burlat

Philippines

 

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

ONNUMARIYATHE

Produced by ANSAR UH

India

 

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

SATTHAM

Directed by Mani Shankar Iyer

India

 

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

SATTHAM

Acted by Mani Shankar Iyer

India

 

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Lear’s Nonsense

Directed by Artie Romero

United States

                                                                                                         –

 

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

ComicBooks For Kids! PSA

Directed by Mark Starks

United States

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Pinnacle

Directed by Vikram Jeet Singh Parmar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

EK APOORNA KATHA (An Incomplete Story)

Directed by KADAMBINI MISHRA

India

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

SATTHAM

Directed by Mani Shankar Iyer

India

                                                                                                          –

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

I AM ARBESU

Directed by Christiane Arbesu

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Malar

Directed by Irvi Saras

India

                                                                                                         –

 

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

The Nature of Time

Directed by William Brooke

United Kingdom

 

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Miracle! Mother Nature has appeared to me

Directed by Mario Pascariello , Tommaso MiceliMalaguti

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Qatisa

Directed by Arshad Sayed

India

Welcome to Spinoza Hotel!

Directed by Robert David Duncan

Canada

 

 

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

Turtle Taido: The Story of the Elephant (director’s cut)

Directed by Artie E Romero

Nigeria

 

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Escape: The Unknown

Written by Quantieshia Brown

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Beast Rose Up!

Written by Moyche Litchtenstein

United States

Getting The Boot

Written by james jones

United States

Allured III

Written by C.J. Stussi, Armand Kachigian

United States

IMPACT

Written by Mel L. Nieves

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Behind The Wall

Written by Mike Sorrinni

United States

 

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Miracle! Mother Nature has appeared to me

Directed by Mario Pascariello , Tommaso MiceliMalaguti

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ofGod: Miracles

Directed by Artie Romero

United States

 

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

Veer Gomtesha

Directed by Shashank Jain

India

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

Tell Me Who I Am

Directed by Luca Caserta

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sadhan sangini

Directed by Minoti Chatterjee

India

 

 

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

WINNER

Manasanamaha

Directed by Deepak reddy

India

                                                                                                          –

 

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

SCRIPT

Directed by Piero Cannata

Italy

                                                                                                         –

 

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

                                                                                                           –

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

MARIBOR & SAXOPHONE

Directed by FRANC KOPIC

Slovenia

 

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

The Milk Ogre (နို့ဘီလူး)

Directed by Lu Min

Myanmar

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LockDown | Chapter 1 : The Virus

Directed by Dhruv Sachdev

India

DESTINATION MARFA

Directed by Andy Stapp

United States

Avartan

Directed by Samir Raosaheb

India

 

 

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

Across The River

Directed by Thorkell August Ottarsson

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Project Bau

Directed by Sajan Jose

United States

Pesa Madanthai (The Unspoken words)

Directed by Sooriyan Kuppusamy

India

“Goddess of Light”

Directed by Mimi Garrard

United States

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

Miracle! Mother Nature has appeared to me

Directed by Mario Pascariello , Tommaso MiceliMalaguti

Italy

Santa Killed

Directed by Stephane Banfi

Canada

The Waiting Room

Directed by Dwayne Peterkin

Canada

 CRITICS’ CHOICE AWARD

Rabon Mondodori Sombad

Directed by Souvik Dutta

United States

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

New Year’s Evil

written by Iris May, Leia Vogelle

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Death Offers Life – last moments of Vincent Van Gogh

written by Madhu R

India

 

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

The Gift of Years

Directed by Josiah Dunjey

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE CHANGE

Directed by srividhya c mouli

India

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

 

CATEGORY: TELEVISION/PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

UNTIL DAWN – Yin Chapitre

Directed by mr. Bouhaïk

France

 

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

How to Escape an Arranged Marriage in High Heels

Directed by Artie Romero

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha

Directed by Deepak reddy

India

 

 

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

Pandemic Prospering Part 1

Directed by Travis Walker

United States

 

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

THE CHANGE

Directed by srividhya c mouli

India

Leave a Reply