world film carnival singapore

MOVIES OF THE MONTH: OCTOBER 2019

ANIMATED FILMS

WINNER

Shadowland

Directed by Bellopropello

Switzerland

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Icons

Directed by Ronnie Cramer

United States

 

BEST ACTRESS

WINNER

THE ROLE OF A LIFETIME

Acted by Véronique Picciotto

France

 

 

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Cinematography by Michael Moss & Dylan Moss

USA

 

BEST DIRECTOR

WINNER

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Directed by Dilip Khatri

 USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

FOLLOW THE ARROW

Directed by Marc Saez

France

 

BEST EDITING

WINNER

Pioneer Pizza

Edited by Wesley Shrum

Kenya

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Edited by Lauren Freedman & Alisa Khosrovschahi

USA

 

 

BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

In October

Sountrack by GimEnez Bros.

Spain

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Sountrack by Jane Getz & Bob Tucker

USA

_

Finite Water

Zachary Thomson  & Dianne Wennick

United States

BEST PRODUCER

WINNER

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Produced by Dilip Khatri

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Other Half

Produced by Ven. Aludeniye Subodhi Thero

Sri Lanka

_

The Champ of Champs

Produced by Keith Large

United Kingdom

 

 

BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Sound Design by Lauren Freedman, Alisa Khosrovschahi & Joey Scoma

United States

 

COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

Pianocide

Directed by Brice Blanloeil

Not Specified

 

DEBUT FILMMAKER

WINNER

THE ROLE OF A LIFETIME

Directed by Marc Saez

France

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LIVING ON THE EDGE – DEGLAMOURIZING BOLLYWOOD

Directed by Opender Chanana

India

_

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

_

FOLLOW THE ARROW

Directed by Marc Saez

France

_

Mother of Tibetans

Directed by Niklas Goslar

Germany

 –

CRITICS’ CHOICE AWARD

 So that’s how it happened

Directed by Aylee Sustrom

Australia

 

DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Finite Water

Directed by Zachary Thomson  & Dianne Wennick

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Directed by Dilip Khatri

USA

 

Following The Avatamsaka Sutra on A Journey

Directed by Chen Hung-Cheng

Taiwan

 

Mother of Tibetans

Directed by Niklas Goslar

Germany

 

CRITICS’ CHOICE AWARD

 The Champ of Champs

Directed by Brian Johnston

United Kingdom

_ 

Pioneer Pizza

Directed by Wesley Shrum

Kenya

 –

 

DRONE FILM

WINNER

Bavaria

Directed by Paul Hoehenberger

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Directed by Dilip Khatri

USA

 

 

EDUCATIONAL FILM

WINNER

Social Class Stratification and Mobility in the World

Directed by Banning K Lary

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Directed by Dilip Khatri

United States

_

The Other Half

Directed by Lalith Rathnayake

Sri Lanka

 –

CRITICS’ CHOICE AWARD

 The Titanic Chronicles

Directed by Wayne Keeley

United States

 

EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Architecture of the Breath

Directed by Kathy Rose

United States

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

UnderSee

Directed by Margie Kelk, Lynne Slater

Canada

CRITICS’ CHOICE AWARD

 Let it be…

Directed by Rajdip Biswas

India

FEATURE SCRIPT

 WINNER

Lions of the Sea

Wriiten by Jessi Thind

Canada

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

1000 – The Sword in the Stone series (Episode #1: The Druid, the Sword and the Raven)

Wriiten by Unknown

 Italy

FILM ON RELIGION

WINNER

AGONY

Directed by Sohyun Han

Korea, Republic of

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PRAJNA PARAMITA 360 °

Directed by Wang Wei-Ming

Taiwan

 

 

FILM ON WOMEN

WINNER

Chubby Café

Directed by Cao Yiwen

China

 –

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE ROLE OF A LIFETIME

Directed by Marc Saez

France

 

FILM/VIDEO POSTER

WINNER

KAIDAN – The Four Candles (Trailer/Teaser)

Georgia Chioni

Greece

 

HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

 WINNER

COMET

Directed by Giorgio Messina, Stefania Simoni

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Crocodylus

Directed by Myles Erfurth

United States

 

MOBILE FILM

WINNER

Beneath the sea…faraway…

Directed by Jim Winton Porter

Australia

CRITICS’ CHOICE AWARD

 Room 314 Spinoza Hotel

Directed by Robert David Duncan

Canada

 

MUSIC VIDEO

WINNER

Global Love

Directed by Tejas Gandhi

United States

 

 

NARRATIVE FEATURES

WINNER

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

 

PERFORMING ARTS

WINNER

Two as One

Directed by Carlo Stoppa

Italy

 

 

SHORT FILMS

WINNER

Upper

Directed by Romina Reyna Quiroz

Mexico

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cuerpos de sal

Directed by Atonatiuh Bracho and Damián Comas

Mexico

_

THE ROLE OF A LIFETIME

Directed by Marc Saez

France

_

FOLLOW THE ARROW

Directed by Marc Saez

France

_

Shoes and Signpost

Directed by Takahiro Yamaguchi

Japan

_

CHOR

Directed by Somu Mira, Anuraag (Santu) Pati, Santanu De, Manik Saha, Riju Roy, Purna Das Baul Samrat, Nirmal Chakravorty, Parul Chawla, DIGILOOX

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

 “SpaceTime”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

 Worthless

Directed by Dave Fulton

United Kingdom

_

 Always With You

Directed by Richard Anthony Dunford

United Kingdom

_

 AUDIENCE CHOICE AWARD

 Level 13

Directed by Samir Tewari

India

_

 Manikutty

Directed by Jayakumar

India

_

 Masala Steps

Directed by Rohit Gupta

India

 

SHORT SCRIPT

WINNER

Inside

Written by Bijoy Raveendran

Singapore

 

 

SILENT FILM

WINNER

New Heaven

Directed by Swati Chugh

India

 

STUDENT FILMS

WINNER

Treatment

Directed by Saranya Nayak

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sudejo: The Middle Man

Directed by Jacinta Filiaci

United States

 

 

TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER

Fossil

Written by Bijoy Raveendran

Singapore

 

VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

PRAJNA PARAMITA (VR)

Directed by Wang Wei-MING

Taiwan

 

Leave a Reply