WFCS

Movie of the month

(May 2022)

CATEGORY: Animated Film

WINNER

One Breath

Directed by Seung Hui

Cambodia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MORE

Directed by Vaibhav Madhukar Piwlatkar

India

Pèlagos

Directed by Sam3

Italy

La création du monde

Directed by David Ehrlich

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Tadpole

Directed by Gabriele Favaretto

United Kingdom

A Conclusion

Directed by Sreemon Das

India

CATEGORY: Best Actor

WINNER

MALAKAYA (The Fisherman)

Acted by Ron Jordan De Ocampo

Philippines

  OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

WRITTEN IN THE STARS

Acted by Dil Buttar

Canada

PAANI (Water)

Acted by Bud Patel

United States

a LIV e

Acted by Jim Winton Porter

Australia

Antha Naal

Acted by Aryan Shyam

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

The Regret

Acted by Ng Wen Xuan, Kenji

Singapore

 CATEGORY: Best Actress
WINNER
a LIV e
Acted by Willow Slattery

Australia

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
FAULT LINE
Acted by Isabel Himmelvo

United States

Dark Classics – Monologue from Lady Macbeth

Acted by Dawna Lee Heising

United States

REVERSE

Acted by Angelica Cruccas

Italy

Rory Home

Acted by Genevieve Shi

United States

CATEGORY: Best Cinematography
WINNER

Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil
Cinematographed by Vicentini Gomez

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Resolve

Cinematographed by Felix Maude

Australia

Induction to Purgatory

Cinematographed by Ray Brady

United Kingdom

Because we come from afar

Cinematographed by Cédrick-Isham Calvados

France

CATEGORY: Best Director

WINNER
We just EXTRAS

Directed by Weerasak Saengdee

Thailand

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

FAULT LINE

Directed by Lauren Himmelvo

United States

Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil

Directed by Vicentini Gomez

Brazil

MALAKAYA (The Fisherman)

Directed by Francis Luscianne Javier Gacer

Philippines

The Charnel House

Directed by Nidhin R Nath

India

ANTIQUE CLOCK, COPPER BASIN AND CAT

Directed by Micheal F Wang

China

WELLSPRING

Directed by Jeffrey Smith Quizon

Philippines

CRITICS’ CHOICE AWARD

Induction to Purgatory

Directed by Ray Brady

United Kingdom

REVERSE
Directed by Ignazio Vacca

Italy

Tonight will be Fine

Directed by Richard Yang

China

CATEGORY:  Best Editing

WINNER

Inhibitions

Edited by Evan Dwiputra Herlianto

Indonesia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dawn of us

Edited by Shu-yuan Dong

Taiwan

One Breath

Edited by Ith Chanmonira (JERO), Touch Maly

Cambodia

WELLSPRING

Edited by Jolevs Domingo

Philippines

CATEGORY:  Best Film Score – Soundtrack

WINNER
What I’ve been through
Scored by Famoe

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil
Scored by Michel Vicentine

Brazil

CATEGORY:  Best Producer
WINNER

WELLSPRING

Produced by Jeffrey Smith Quizon
Philippines


CATEGORY: Best Sound Designing
WINNER
Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil
Sound Designed by Pedro Paulo Vicentini

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Induction to Purgatory

Sound Designed by Ray Brady

United Kingdom

Gaze in silence

Sound Designed by Jing-yi Hu

Taiwan

CATEGORY: Best Supporting Actor
WINNER

Grinders Feature

Acted by Greg Cardone

United States

CATEGORY: Best VFX Artist
WINNER

Artifact

VFX by Kristis Bandzevicius

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Precursor

VFX by Marco Castiglione

Italy

CATEGORY: Comedy Short
WINNER

Lizzy’s Plan: 3 Peas in a Podcast

Directed by Jeremy Mowery

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

We just EXTRAS

Directed by Weerasak Saengdee

Thailand

Weightlisted (2022)

Directed by Jeremy Todd Shinder

United States



CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER

THE MISADVENTURE OF UNLIKELY HEROES

Directed by Krusan Siva

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Feels Like Home
Directed by Aniiket Limje

India

The Death of Captain Crackers

Directed by David Pountain

United Kingdom

My dad is a Phoenix

Directed by Hassan Muhammad Abdul Barik

Singapore

The Canary

Directed by Emilie Lowe

Australia

WELLSPRING

Directed by Jeffrey Smith Quizon

Philippines

Tonight will be Fine

Directed by Richard Yang

China

CRITICS’ CHOICE AWARD

WRITTEN IN THE STARS

Directed by Diljot Jawanda, Dil Buttar

Canada

Are you feel better

Directed by Agree Ye

China

Because we come from afar

Directed by Cédrick-Isham Calvados

France

Make me feel alive

Directed by Meng Hang Che

Taiwan

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

WINNER

Young and the Reckless

Directed by Johnny Agnew

New Zealand

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Because I Choose Freedom

Directed by Lea Li

Hong Kong

Looking (C)UP : Changing lives, one at a time !

Directed by Dr. Diksha Chadha

India

The Story of Mama Butterfly

Directed by Yuqian Cao

China

Incorrigible – A film about Velma Demerson

Directed by Karin Louise Lee

Canada

Valley Of Fire

Directed by Masoud Ghotbi

United States

Thirai Virutham

Directed by Sugumar Shanmugam

India

The Visionary – Sardar Gurbaksh Singh Sibia

Directed by Gurjot Baweja, Yash Sharma, Harjit Singh

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

Ayrton – Childhood in the Heart of Brazil

Directed by Vicentini Gomez

Brazil

Match Point

Directed by Sanay Saboo

United States

Because we come from afar

Directed by Cédrick-Isham Calvados

France

CATEGORY: Experimental Film
WINNER

Life is a two-way dream – Eallin lea guovttesuorat niehku
Directed by Gjert Rognli

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ICONOPLEGIC

Directed by José Ramón da Cruz

Spain

Hot Afternoons Have Been in Montana

Directed by Ken Kimmelman

United States

La création du monde

Directed by David Ehrlich

United States

Temple Of Zorion

Directed by Hariharasudhan Swaminathan

United Kingdom

CRITICS’ CHOICE AWARD

Induction to Purgatory

Directed by Hariharasudhan Swaminathan

United Kingdom

Only the Seas Live Forever

Directed by David Ehrlich

United States

CATEGORY: Family/Children Film
WINNER
Conscious Mind Episode 1
Directed by Weerasak Saengdee

Thailand

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

you are here, you were here.

Directed by Kousuke SAKODA

Japan

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER

Fifteen Times a Killer

Written by Steve Crawshaw

United Kingdom


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Amp Studios

Written by Christan van Slyke

United States

Mutiny In The Dugout

Written by Rod Kent

United States

Enlightening myself

Written by DOMENICO SAVERNI AND ALESSANDRO BENCIVENNI

Italy

Alien Traitor

Written by Andrew Cahill-Lloyd

Australia

CRITICS’ CHOICE AWARD

Under No Circumstances

Written by Christan van Slyke

United States

Dark Cabin

Written by Gini Graham Scott

United States


Look Up

Written by Kevin Ruiz

United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER

Our World is on Fire – Oratorio for our Future

Directed by Rainer Bartesch, Alexander Kleinrensing, Vincent Wild

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Water Spirit

Directed by Cherie A Carson, David Creech

United States

Trail Mix

Directed by Roger Blonder

United States

CATEGORY: Film on Women
WINNER

My Dear Stranger

Directed by Melanie Joanne George

Switzerland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Glow In The Dark

Directed by Wong Lobin

Malaysia

The Story of Mama Butterfly

Directed by Yuqian Cao

China

Dark Classics – Monologue from Lady Macbeth

Directed by Craig Railsback

United States

Lessons Of Love

Directed by Tianshu Chu

China

CRITICS’ CHOICE AWARD

The Canary

Directed by Emilie Lowe

Australia

Inhibitions

Directed by Muhammad Iqbal Mustaqiem

Indonesia

CATEGORY: Film/Video Poster

WINNER
Inhibitions
Poster by Evan Dwiputra Herlianto

Indonesia

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER

Induction to Purgatory
Directed by Ray Brady

United Kingdom

CATEGORY: Micro Movie

WINNER

Pyxis

Directed by Brooke deRosa

United States

CATEGORY: Mobile Film

WINNER

The Theatre Ghost
Directed by Brooke deRosa

United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER
Faena
Directed by Evgeny Kolskiy, Polina

Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

AYSPAY ADEKAY – Bagel (On A Roll)

Directed by Tim “Stackhat” Kent

Australia

Tell me

Directed by Ivan Savino

Italy

DeFranzy – Die Verwandlung

Directed by Toby Wulff

Germany

home.

Directed by Jeremy Hu

Singapore

Toy Llama by Willow & Banjii; Directed by Edwin & Mayuri

Directed by Mayuri, Edwin

United States

Horse That Breathes Fire

Directed by Mooka Da’knowledge

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

“Flying”- Music Video By Amy Barbera

Directed by Amy Barbera, Ben Bagby

United States

Monsters Walk Among Us

Directed by Thomas Crane

United States

Time (a musical short)

Directed by Levi Wise-Kenneth Catoe Jr.

United States

CATEGORY: Narrative Feature

WINNER

MALAKAYA (The Fisherman)

Directed by Francis Luscianne Javier Gacer

Philippines



OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Shades of Day – New Director’s Cut

Directed by Vitaly Sumin

United States

THE MISADVENTURE OF UNLIKELY HEROES

Directed by Krusan Siva
Canada

Feels Like Home

Directed by Aniiket Limje

India

The 24th Hour

Directed by Magheshwar Kumaran

India

ANTIQUE CLOCK, COPPER BASIN AND CAT

Directed by Micheal F Wang

China

CRITICS’ CHOICE AWARD

I’ll See You In Disneyland (2022)

Directed by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

The Haunted Jizo of Shimo-Mizuno, Sayama City

Directed by Mitsuo Kurihara

Japan

CATEGORY: Performing Arts

WINNER

Water Spirit

Directed by Cherie A Carson, David Creech

United States

CATEGORY: Romantic Short

WINNER

Rory Home

Directed by Genevieve Shi

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Come Across The Future

Directed by Chengchao Jiang

China

Pick Me

Directed by Janet Watson Kruse

Australia

The coaching Inn

Directed by Carlo Malacchini

Italy

Make me feel alive

Directed by Meng Hang Che

Taiwan

CATEGORY: SHORT FILM
WINNER

Sweet Yellow Heart
Directed by Danielle Russell

Jamaica

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

We just EXTRAS

Directed by Weerasak Saengdee

Thailand

3 stories about men and women

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

1/2

Directed by Wong Lobin

Malaysia

WRITTEN IN THE STARS

Directed by Diljot Jawanda, Dil Buttar

Canada

You Must Speak

Directed by Guru Thakur

India

PAANI (Water)
Directed by Harsh Mahadeshwar

United States

Ondhu Kaadina Madhyadholage

Directed by Nithish Prajwal, Amogh Ravindra

India


REVERSE

Directed by Ignazio Vacca

Italy

Safe Passage (for Sheila)

Directed by Erin Fussell

United States

Lessons Of Love

Directed by Tianshu Chu

China

The Canary

Directed by Emilie Lowe

Australia

Hole

Directed by siligeng

China

Tonight will be Fine

Directed by Richard Yang

China

CRITICS’ CHOICE AWARD

Conscious Mind Episode 1
Directed by Weerasak Saengdee

Thailand

Are you feel better
Directed by Agree Ye

China

Exhausted
Directed by Chenguang Xie

China

a LIV e

Directed by Jim Winton Porter, Hanni Witt

Australia

Love.

Directed by Jane Ashmore

United Kingdom

VARAHAM

Directed by RIJO VELLANI

India

Inhibitions

Directed by Muhammad Iqbal Mustaqiem

Indonesia

WELLSPRING

Directed by Jeffrey Smith Quizon

Philippines

CATEGORY: Short Script
WINNER
Reeds
Written by Ion Mircea Plangu, Alexandru Mirel Tariuc

Romania

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Walter
Written by Brooke deRosa

United States

Lavender

Written by Elizabeth (Martina) Bishop, Danielle Stritmatter

United States

Pink Kitty’s

Written by MrzJerzy Productionz

United States

Perfect Teeth

Written by Scott Bastedo

United States

CATEGORY: Student Film

WINNER

The Wet, The Wild and The Wondrous

Directed by Brandon Raeburn Josh

Singapore


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Coloring The Rainbow

Directed by GeorgeK

Thailand

23 Weeks

Directed by Henley Adams

Australia

The Story of Mama Butterfly

Directed by Yuqian Cao

China

Make me feel alive

Directed by Meng Hang Che

Taiwan

Inhibitions

Directed by Muhammad Iqbal Mustaqiem

Indonesia

Bloop Bloop

Directed by Sudiardi Sudyono

United Kingdom

CRITICS’ CHOICE AWARD

Lessons Of Love

Directed by Tianshu Chu

China

It Won’t Bite

Directed by Yue Teng

United Kingdom

Great Green Everything

Directed by Shyam Madhav

United States

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series

WINNER

Don’t care to share
Directed by Dekel Aizen

Israel

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lizzy’s Plan: 3 Peas in a Podcast

Directed by Jeremy Mowery

United States

Children Of The Night Limited Series Feature Length TV Pilot (8 EPS)

Writen by Andrew cahill-Lloyd

Australia

CATEGORY: Travel Film

WINNER

The Real Egypt
Directed by Alen Tkalcec

Croatia

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER

Eat Rats

Directed by chang huei Ge

Taiwan


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Stories of Home

Directed by Parul Wadhwa

United States


CATEGORY: Women’s Film
WINNER
Except for residents
Directed by Jacques Jack MICKE

France


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

FAULT LINE

Directed by Lauren Himmelvo

United States

ANJELA

Directed by Vilma Kartalska

Bulgaria

CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
Match Point
Directed by Sanay Saboo

United States

Leave a Reply