WFCS
MOVIE OF THE MONTH: MARCH 2021

 

CATEGORY: AMATEUR FILM
WINNER
The Accomplice
Directed by Shawn Quek
Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Exchange Eternal
Directed by PAINT VK
United States

CATEGORY: ANIMATED FILMS
WINNER
The Longest Voyage
Directed by Manuel H.Martín
Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina

The Music Box
Directed by Joe Chang
Canada

CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER

MIIMALAND
Acted by Fattah Amin
Malaysia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Veyil Vizhave
Acted by Mathew Mampra
Argentina

Sunset in Winter
Acted by Kimberly Hamilton
United States

Last Laugh
Acted by Paule Van
Netherlands

Hope In Hollywood
Acted by Shifran Khan
India

Wolves
Acted by Abe Alford
United States

 

CATEGORY: BEST ACTRESS
WINNER
Last Laugh
Acted by Cillian Ó’Síocháin
Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Sunset in Winter
Acted by Kelley Lockman
United States

MIIMALAND
Acted by Sophia Albarakbah
Malaysia

Beautiful Lure – A Modern Tale of “Painted Skin”
Acted by Nao Hasegawa
Japan

I Am A Teacher
Acted by Amander Liew
Singapore

Through A Glass, Dimly
Acted by Armani Greer
United States

The Accomplice
Acted by Elisabeth Genilard
Singapore

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
Traditional Indigenous Ways of Being
Cinematography by Ed Breeding
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
MIIMALAND
Cinematography by Nevin Hiong
Malaysia

Sunset in Winter
Cinematography by Brady Holcomb
United States

Beautiful Lure – A Modern Tale of “Painted Skin”
Cinematography by Hiroshi Akabane
Japan

I Am A Teacher
Cinematography by Nurhakim Suhaimi
Singapore

The Protocol
Cinematography by Avatâra Ayuso
United Kingdom

The Accomplice
Cinematography by Shawn Quek, Nandini Krishnan
Singapore

CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER
The Protocol
Directed by Avatâra Ayuso
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Boat ( Lampitao )
Directed by Rey Coloma
Philippines

马赛克
Directed by 郭庄
Zimbabwe

Mistress of Tears
Directed by Nicole A. Romine
United States

The Auction
Directed by Niki L Parks
United States

MIIMALAND
Directed by Nevin Hiong
Malaysia

Sunset in Winter
Directed by Kelley Lockman
United States

Beautiful Lure – A Modern Tale of “Painted Skin”
Directed by Hiroshi Akabane
Japan

Last Laugh
Directed by Paul Nyamekye
Netherlands


I Am A Teacher
Directed by JianHao Tan
Singapore

Sirin – Festival Cut
Directed by John Cheney
United States

The Protocol
Directed by Avatâra Ayuso
United Kingdom

Milas Tagebuch (Milas Diary)
Directed by Gabriel Da Silva
Switzerland


MAGAMUNI (Great Sage)
Directed by Santhakumar
India

Daari Yavudayya Vaikuntake
Directed By Siddu Poornachandra
India

Life in a Puppet
Directed By Rajen Das
India


Through A Glass, Dimly
Directed By Brian K. Burns
United States

The Accomplice
Directed By Shawn Quek
Singapore

FIRASTYA (English meaning: The Peripatetic)
Directed By Vitthal Machindra Bhosale
India

Wolves
Directed By Abe Alford
United States

CATEGORY: BEST EDITING
WINNER
马赛克
Edited by 郭庄
Zimbabwe

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Hide Your Love Away
Edited by Brian Levin
United States

Arthur Hotel
Edited by SARA BONINI
Italy

MIIMALAND
Edited by Nevin Hiong
Malaysia

Through A Glass, Dimly
Edited by Brian K. Burns
United States

The Accomplice
Edited by Enzo Tolentino, Shawn Quek
Singapore

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK
WINNER

Last Laugh
Scored by Milan Jakubowski
Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The roads, the lives and the courage
Scored by Andrea Facheris
Italy

I Am A Teacher
Scored by Daniel Veerapen

Singapore

Through A Glass, Dimly
Scored by Brian K. Burns
United States

The Accomplice
Scored by Jon Francis & Sid Sridhar
Singapore

The Accomplice
Scored by Jon Francis & Sid Sridhar
Singapore

CATEGORY: BEST PRODUCER
WINNER
Last Laugh
Produced by Henk Brugge
Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
MIIMALAND
Produced by Nevin Hiong
Malaysia

Sunset in Winter
Produced by Clayton Nix, Kelley Lockman
United States


Beautiful Lure – A Modern Tale of “Painted Skin”
Produced by Ryuho Okawa
Japan

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING
WINNER
Dear Rosa
Directed by Gaele Sobott
Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Hide Your Love Away
Directed by Linda Kay Leonard
United States

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR
WINNER
Last Laugh
Acted by Henk Brugge
Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Veyil Vizhave
Acted by Mathew Mampra
India

Through A Glass, Dimly
Acted by Ginger Joy
United States

The Accomplice
Acted by Morgan Benoit Jean-Jacques Bordier
Singapore

Wolves
Acted by Abe Alford
United States

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
Through A Glass, Dimly
Acted by Kerry Ramsay
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Last Laugh
Acted by Faela Van Deyzen
Netherlands

I Am A Teacher
Acted by Keith Lee
Singapore

The Accomplice
Acted by Morgan Benoit Jean-Jacques Bordier
Singapore

CATEGORY: BEST VFX ARTIST
WINNER
Pirette
VFX by Barry Jesse Smith
Canada

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT
WINNER
The Mistress of Puppets
Directed by Georgia Chioni
Greece

CATEGORY: CRIME SHORT
WINNER
Scammed
Directed by Jo Teh
Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lucky Luke
Directed by Dagomir Kaszlikowski
Singapore

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
TANG’O
Directed by BASTIEN SOLEIL
France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Buni
Directed by Robert Lin
Taiwan

Sunset in Winter
Directed by Kelley Lockman
United States

Textbook Psycho
Directed by Ryan Andrew-Allen
United States

I Am A Teacher
Directed by JianHao Tan
Singapore

The Accomplice
Directed by Shawn Quek
Singapore

The Face Behind The Mask
Directed by Anthony Roussel
France

The Miracle Storm
Directed by Amy Jacobson
United States

Wolves
Directed by Abe Alford
United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM
WINNER
Mar
Directed By Olaf Crato
Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
ALL IS WELL
Directed By BARNALI RAY SHUKLA
India

Film-Wen
Directed By Lee, Chien-Cheng, Yang, Chi-Sheng
Taiwan

Buni
Directed By Robert Lin
Taiwan

LAST OF US / The last fishermen of the lake
Directed By Andrea Marcovicchio
Italy

Traditional Indigenous Ways of Being
Directed By Ed Breeding
United States

Aceh does not believe in tears
Directed By Mansor bin Puteh

Malaysia

Twin Falls
Directed By Masoud Ghotbi
United States

SOCIAL BUSINESS
Directed By Amirul Arham
France

Britain injustice
Directed By Andrew Parker
United Kingdom

Polymers
Directed By Nikas Kotich
Russian Federation

The Saviour : Brig. Pritam Singh
Directed By Dr. Paramjeet Singh Kattu
India

The Cost of Denial
Directed By Huw Christie
United States

The Miracle Storm
Directed By Amy Jacobson
United States

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM
WINNER
Grünen Metallglanz
Directed By Maiko Sasaki
Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
DIVASWAPNA
Directed By Satish Davara
India

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM
WINNER
STORY
Directed By Anthony Carey
Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
马赛克
Directed By郭庄
Zimbabwe

Night Life
Directed By Matthew Garrison
United States

CUBAN QUEENS
Directed By Warren Bass
United States

4.5m²
Directed By KIM JE HYUN
Korea, Republic of


En Vogue
Directed By Dag Kaszlikowski
Singapore

Dear Rosa
Directed By Gaele Sobott
Australia

Change of Course
Directed By Andreas Ortner
Austria

The Accomplice
Directed By Shawn Quek

Singapore

… Lucid dreams
Directed By Kostiantyn Mishchenko
United States

INTERFERE
Directed By Vineed Menon
India

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILM
WINNER
I Am A Teacher
Directed By JianHao Tan
Singapore

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
The World They See
Written By Morgan Taylor
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
BEAUTIFUL MONSTERS
Written By Karlton Parris
United Kingdom

The Guide
Written By Alexis P. Johnson
United States

High Stakes
Written By Christan van Slyke
United States

The Untimely Death of Herbert Sullivan
Written By Tash Ann, Ben Barker
United States


Young, Smart, and On Fire
Written By Perry Wyatt
United Kingdom

Ingenue
Written By Desiree Stone
United States

In the Sack
Written By Arthur Tiersky
United States

A COUNTERFEIT PRIEST
Written By Paul Cross
United States

FIRASTYA (English meaning: The Peripatetic)
Written By Vitthal Machindra Bhosale
India

Mia
Written By Matthew Townsend
United Kingdom

The Stafford Multiplex Theater
Written By Billy Smith
United States

Monarch
Written By Deborah Kelly
United States

CRITICS’ CHOICE AWARDS
Kung Fu Shoes
Written By Randall Rutledge
United States

Rigged
Written By Steven Ellis
United States

Will’s Secret
Written By Kevin Short
United Kingdom

The Nobody
Written By David McDermott, Zvi Jaari
United States

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE
WINNER
Finite Soil
Directed by Mariola Olcina Alvarado, Isidro Jiménez Gómez
Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
DAL. HAE EYE
Directed by JANG HYEOK HONG (ANGEL’S ANGLE)
Canada

CATEGORY: FILM ON RELIGION
WINNER
wolves
Directed by Abe Alford
United States

CATEGORY: FILM ON WOMEN
WINNER
Abhinetri – The Actress
Directed by Anirban Datta
New Zealand

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Always Let Me Go
Directed by Dag Kaszlikowski
Singapore

Wings of Butterfly
Directed by Ahsan Muzid
India

Dear Rosa
Directed by Gaele Sobott
Australia

Through A Glass, Dimly
Directed by Brian K. Burns
United States

CRITICS’ CHOICE AWARDS
AMARJYOTI AKKAMAHADEVI
Directed by Shankar, Rajashri Thalange
India

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER
WINNER
Turning Point
Directed by Masoud Ghotbi
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Sunset in Winter
Directed by Kelley Lockman
United States

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE
WINNER
I was Born (Misfit)
Directed by Gaele Sobott
Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Through A Glass, Dimly
Directed by Brian K. Burns
United States

CATEGORY: FREE SPEECH
WINNER
Iron Curtain
Directed by John Cheney
United States

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM
WINNER

MIIMALAND
Directed by Nevin Hiong
Malaysia

CATEGORY: LGBT FILM
WINNER

Veyil Vizhave
Directed by Shanoob Karuvath
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Age of Blossoms
Directed by Agnes Maska
United States

CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
The Flow
Directed by Benny Lau
Hong Kong

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Dawn of Spectral Darkness
Directed by Leonidas Stanescu
Singapore

You Don’t Own Me
Directed by Jenell Diegor
Canada

The Face Behind The Mask
Directed by Anthony Roussel
France

CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
THE BRIDGE
Directed by DK
Malaysia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Searise
Directed by Joseba Elorza
Spain

A World Away (Remix)
Directed by Theresa Kowall-Shipp
Canada

LOVE “عشق”
Directed by Shahin Rashidi
United States

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE
WINNER
HONOUR (Metoometoo)
Directed by Tamás Bori
Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Confessions of Zero
Directed by Andrea Malandra
Italy

A Vampire Kiss in the Plague of 1666
Directed by Karen Eterovich
United States

To Be You
Directed by Chad Eddy
United States

BAPUJI – 1
Directed by AJOY SAHA
India

MIIMALAND
Directed by Nevin Hiong
Malaysia

The Head Constable
Directed by Sudahar Das
India


진흙 플랫
Directed by이혁
Korea, Republic of

THE EXPAT
Directed byGregory Segal
Philippines

Beautiful Lure – A Modern Tale of “Painted Skin”
Directed by Hiroshi Akabane
Japan

Exchange Eternal
Directed by PAINT VK
United States

MAGAMUNI (Great Sage)
Directed by Santhakumar
India

DAARI YAVUDAYYA VAIKUNTAKE
Directed by SIDDU POORNACHANDRA
India

Life in a Puppet
Directed by Rajen Das
India

FIRASTYA (English meaning: The Peripatetic)
Directed by VITTHAL MACHINDRA BHOSALE
India

CATEGORY: ONE MINUTE FILM
WINNER
STORY
Directed by Anthony Carey
Ireland

CATEGORY: PERFORMING ARTS
WINNER
The Protocol
Directed by Avatâra Ayuso
United Kingdom

CATEGORY: PHOTOGRAPHY
WINNER
Sunset in Winter
Directed by Kelley Lockman
United States

CATEGORY: POSTMODERN FILMS
WINNER
Risen
Directed by Big Dog “Noodle” Watanabe
Singapore

CATEGORY: SHORT FILM
WINNER
Accidental Lead
Directed by Thorkell August Ottarsson
Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Notion of Eyes
Directed by Abhijeet Maruti Pawar
India

Yellow
Directed by Adrian Baluta
Romania

Alicia
Directed by Zhou Yang
Singapore

Signal-to-Noise
Directed by Jerry King Musser
United States

马赛克
Directed by 郭庄
Zimbabwe

Anxiety
Directed by Maarten Swaan
United States

Bias AI
Directed by Nekane Ozamiz
United Kingdom

Morella, My Wife
Directed by Alessandro C. Masella
Italy

Mistress of Tears
Directed by Nicole A. Romine
United States

Gini(Fire)
Directed by Ranil Indike Ruwanpathirane
Sri Lanka

The Glass Half Full
Directed by Khalid Rehman
Qatar

Secrets
Directed by Timmy Osoba
United States

The Auction
Directed by Niki L Parks
United States

Forwards
Directed by Shao Dan
China

Veyil Vizhave
Directed by Shanoob Karuvath
India

Turning Point
Directed by Masoud Ghotbi
United States

Sunset in Winter
Directed by Kelley Lockman
United States

SURRENDER
Directed by Shashidhar. BR
India

Hope In Hollywood
Directed by Imran A Khan
India

Last Laugh
Directed by Paul Nyamekye
Netherlands

Sirin – Festival Cut
Directed by John Cheney
United States

A Paper Plane Ride Home
Directed by Valerie Tan
Singapore

Milas Tagebuch (Milas Diary)
Directed by Gabriel Da Silva
Switzerland

This Bank of The River
Directed by Shoaib Sultan
Pakistan

The Accomplice
Directed by Shawn Quek
Singapore

DOGFISH
Directed by Brian Tobin
Ireland

Attraction
Directed by Edgar Noé Martínez Espino
Mexico

CRITICS’ CHOICE AWARDS
Pirette
Directed by Barry Jesse Smith, Rose Hough
Canada

CATEGORY: SHORT SCRIPT
WINNER
马赛克
written by 郭庄
Zimbabwe

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Dream Files: Dream #1 (Ep.1:1) “Almost Three O’Clock”
written by Gregory Terlecki, Gregory Terlecki
Canada

Too Poor To Die
written by Robert Cox
United States

Trinity: The Deception
written by Manny Mertis, Michelle Greaves
United States

I Am A Teacher
written by JianHao Tan
Singapore

My Endeavour
written by Natalie Gomez
United Kingdom

Milas Tagebuch (Milas Diary)
written by Gabriel Da Silva
Switzerland

In December
written by Carol Song
United States
CRITICS’ CHOICE AWARDS
A Run
written by Dagomir Kaszlikowski
Singapore

CATEGORY: SILENT FILM
WINNER
THE LONGING
Directed by Krishna Sawant, Ashna Ranade
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Auction
Directed by Niki L Parks
United States

The Age of Blossoms
Directed by Agnes Maska
United States

CATEGORY: STUDENT FILM
WINNER
Wounds
Directed by Nikos Mpougioukas
Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Looking for Wong Kar Wai
Directed by Christopher Ling Jing
Malaysia

Once Upon A Time
Directed by S. Sanjay
Singapore

AZA
Directed by Bryan Lee
United Kingdom

The Accomplice
Directed by Shawn Quek
Singapore

DOGFISH
Directed by Brian Tobin
Ireland

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES
WINNER
Actors By Actors Show – The Second Episode #002
Directed by Arek Zasowski
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Broken Mirror
Directed by Gabriel Da Silva
United States

CATEGORY: TRAILER/TEASER
WINNER

Turning Point
Directed by Masoud Ghotbi
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Come On, Harleen
Directed by Christopher Leong
United States

CATEGORY: TRAVEL FILM
WINNER
The Mystery of Angkor
Directed by Benny Lau
Hong Kong

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER
No Time to Waste
written by Caretta ONeal, Salena ONeal
United States

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO
WINNER
Ramone Munoz: Ta Prohm
Directed by Chuck Cummings
United States

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER
I Am A Teacher
Directed by JianHao Tan
Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Seeds of Renaissance – web doc
Directed by Flavia casella
Italy

Are you Amir Shah? SEASON 2 EPISODE 4
Directed by Amir Shah
United States

CATEGORY: WOMEN’S FILM
WINNER
Dear Rosa
Directed by Gaele Sobott
Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I was Born (Misfit)
Directed by Gaele Sobott
Australia

The Miracle Storm
Directed by Amy Jacobson
United States

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER
wolves
Directed by Abe Alford
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Accomplice
Directed by Shawn Quek
Singapore

Leave a Reply