MOVIE OF THE MONTH: JAN 2021-FEB 2021

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Home Away

Acted by Huang Lu

China

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

ROMANCE

Acted by Maria Luce Bondì

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rudri

Acted by Paavana Gowda

India

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Manhedonia

Cinematography by Simon Bates

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ALONE

Cinematography by Jimmy Matlosz

United States

LAST DANCE

Cinematography by Songhuan Li

United States

Enfer & Paradis

Cinematography by Antoine CHICOYE

France

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Cities in the Air – Episode 1: Deep Water

Directed by Andrei “Wolf” Constantinescu, Mihai Constantinescu

Romania

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dreamer

Directed by Huang Hsiao Hsia

Taiwan

Some are Silent – a Lovecraftian story

Directed by Andrei “Wolf” Constantinescu, Mihai Constantinescu

Romania

Matty Boy

Directed by Dr Shahid Kamal

United Kingdom

THE DEVIL’S TAIL

Directed by Gregory Terlecki

Canada

CRITICS’ CHOICE AWARD

《Chorus》

Directed by Qian Yingyu

China

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Nil difficile volenti

Edited by Tiberio Ettore Muccitelli

Italy

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

Some are Silent – a Lovecraftian story

Scored by Andrei “Wolf” Constantinescu

Romania

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Avalakki Pavalakki

Scored by ZUBIN PAUL

India

ALONE

Scored by Jimmy Matlosz

United States

THE DEVIL’S TAIL

Scored by James M. Findlay

Canada

CRITICS’ CHOICE AWARD

Surreal Night

Scored by Shem Asllani, Besnik Prekazi

Germany

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Matty Boy

Produced by Samir Srivastava

United Kingdom

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Avalakki Pavalakki

Directed by RANJITHA SUBRAMANYA

India

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Matty Boy

Directed by Dr Shahid Kamal

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Guardians

Directed by Leonard Pang

Australia

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Rudri

Directed by Badiger Devendra

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Avalakki Pavalakki

Directed by RANJITHA SUBRAMANYA

India

Manhedonia

Directed by Simon Bates

United Kingdom

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

A Section from Troy

Directed by Ülkü Sönmez

Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Book of Curses

Directed by IOURI GOROULEV

Israel

ORGAN

Directed by FRANC KOPIC

Slovenia

Enfer & Paradis

Directed by ANTOINE CHICOYE, MICHAEL DARRIGADE, ALEX LESBATS

France

CRITICS’ CHOICE AWARD

 

Black Sand

Directed by Dr. Sohan Roy

India

In their eyes

Directed by Arnaud Blin

France

JazzTown

Directed by Ben Makinen

United States

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

The Story of Coronavirus

Directed by Yoni Goodman

United States

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Circles

Directed by Ricardo Praga

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Err

Directed by AXEL COSNEFROY AS FISH TANK, ANTOINE POULET AS GIANT

France

Trial

Directed by Peirui Yang

China

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

Guardians

Directed by Leonard Pang

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Avalakki Pavalakki

Directed by RANJITHA SUBRAMANYA

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

The Red Envelope

Directed by Huang Hsiao Hsia

Taiwan

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Review

Written by Jonathan Zarantonello

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I Don’t Know

Written by Arthur Tiersky

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

The Alliance 2 The Hunt for Breeze

Written by Robert L Butler Jr

United States

Thick as Blood

Written by Mark Spurlock

United States

A Second Chance In Life

Written by Morgan Taylor

United States

Templin    Highway

Written by William Prosser

United States

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Enfer & Paradis

Directed by Antoine CHICOYE, Michael Darrigade, Alex Lesbats

France

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

Penitent in Attempt

Directed by Zikica Jovanovic

Serbia

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

Enfer & Paradis

Directed by Antoine CHICOYE, Michael Darrigade, Alex Lesbats

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“WAKE UP”

Directed by Aashish Rego, K. C. Loy

India

Rudri

Directed by Badiger Devendra

India

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

WINNER

Rudri

Directed by Badiger Devendra

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Alliance 2 The Hunt for Breeze

Directed by Robert L Butler Jr

United States

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

The Painter

Directed by Robert Isenberg

United States

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

ZOMBIE INFECTION-BELABAN HIDUP

Directed by Ray Lee

Malaysia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Inheritance

Directed by Michael Kenneth Fahr

United States

Tom and his Zombie Wife

Directed by Kevin Short

United Kingdom

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

AMANDA (SheheitAlien)

Directed by MORENO FUENTES

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Veil

Directed by Aaron Richardson

Australia

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Manhedonia

Directed by Simon Bates

United Kingdom

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

“WAKE UP”

Directed by Aashish Rego, K. C. Loy

India

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

Home Away

Directed by Oliver Yan

China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PAMILYA BRACES

Directed by Francis Luscianne J. Gacer

Philippines

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

Almost Half of My Life in Beijing

Directed by Weixuan Li

China

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

WINNER

Almost Half of My Life in Beijing

Photography by Paul Gatto

Canada

CATEGORY: ROMANTIC SHORT

WINNER

ROMANCE

Directed by Piero Cannata

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Guardians

Directed by Leonard Pang

Australia

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

IKTAM

Directed by NATASHA MASHKEVICH

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

IKTAM

Directed by NATASHA MASHKEVICH

France

Unhappy

Directed by Thomas Goersch

Germany

Dirty Cop

Directed by Elena Maria DellAguzzo

United States

Distant

Directed by Aris Federman

United States

BAHAAR

Directed by Yuvraaj Parashar

India

Black Screen

Directed by Thanat Pagliani

Italy

Amartya

Directed by Bijon Bikash Brahma

India

Shave

Directed by Michael J. Parks

Singapore

Airgun

Directed by Avijit Mitra

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

Hide Your Love Away

Directed by Linda Kay Leonard

United States

2OLEGEND – Tribute to a legend

Directed by Parker Brothers

United Kingdom

SWALLOW IN THE BARREN RICEFIELD

Directed by Francis Luscianne J. Gacer

Philippines

FAMED

Directed by VIJENDRA BHAMBHANI

United Arab Emirates

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

The Impersonators

Written by Mark Spurlock

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hobgoblin Gennel

Written by James Fitzmaurice

United Kingdom

PADRE

Written by Ian Davies

United Kingdom

Pal

Written by Michael Mau

United States

Dreamer

Written by Huang Hsiao Hsia

Taiwan

In the days when we are dead  –  screenplay

Written by Cameron Moon

United Kingdom

What’s Wrong With Me?

Written by Shawna Baca

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Fatal Ambition

Written by Angel Connell

United States

Losing Us

Written by Stephan Drury

United Kingdom\

Metres Apart

Written by Teele Dunkley, Paul Andrew Goldsmith

United Kingdom

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Dreamer

Directed by Huang Hsiao Hsia

Taiwan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Almost Half of My Life in Beijing

Directed by Weixuan Li

China

CRITICS’ CHOICE AWARD

The Red Envelope

Directed by Huang Hsiao Hsia

Taiwan

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

The Unspoken Sin (Revelations)

Directed by Vincent Edwards

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hobgoblin Gennel

Directed by James Fitzmaurice

United Kingdom

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

Kinshasa Now (Linear version)

Directed by Marc-Henri Wajnberg

Belgium

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Veil

Directed by Aaron Richardson

Australia

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

Harley Quinn – Blazing Shadows

Directed by Thomas Bernecker

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Psychic Serum

Directed by Martin Sommerdag

Denmark

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

THE DEVIL’S TAIL

Directed by Gregory Terlecki

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Home

Directed by Rashmi S, Poorna Shri R

India

Leave a Reply