WFCS

MOVIE OF THE MONTH : FEBRUARY 2022

 

CATEGORY: Amateur Film

 

WINNER

Black sheep

Directed by Shogo Hashimoto
Japan

CATEGORY: Animated Film

 

WINNER

Vaky and Visy _ new Dimension

Directed by Majid Farhangdoost

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A-Hâ’s Egg Cake

 Directed by Raymond Lau

Taiwan

The Author

Directed by Luiz Máximo

Brazil

Fake News

Directed by Joachim Weber

Germany

Engage Earth

Directed by YIJUN WANG

United States

CATEGORY: Best Actor

WINNER

BAHUR

Acted by CAN ARDUÇ

Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Incapable Hearts
Acted by Jaxson Lee Wen Soon

Australia

The Favor

Acted by HENRY Bruno

France

A BEAUTIFUL BREAKUP

Acted by Krish Mudragada

United Kingdom

Pierre & Jeanne

Acted by Loris Freeman

France


CATEGORY: Best Actress

WINNER

SHASHTHI
Acted by Semmalar Annam

India

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Favor
Acted by TREBEL Anne-Sophie

France

Incapable Hearts
Acted by Kayla Pearson

Australia

CATEGORY:Best Cinematography

WINNER

Pierre & Jeanne

Cinematographed by Clémentine Célarié

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

A BEAUTIFUL BREAKUP
Cinematographed by Ajithvasan Uggina

United Kingdom

CATEGORY:Best Director

WINNER

A BEAUTIFUL BREAKUP
Cinematographed by Ajithvasan Uggina

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

THAT GUY

Directed by Tyson Yoshi, YOCK

Hong Kong

The Leap

Directed by Mounir Al Serawan

Lebanon

Finally Free

Directed by Giuseppe Ivan David Di Giorgio

Italy

LUCK

Directed by Jiatong Tu

China

CRITICS’ CHOICE AWARD

Incapable Hearts

Directed by Brittany Bell

Australia


A Masterpiece
Directed by Madina Ismailova

Kyrgyzstan

CATEGORY:  Best Film Score – Soundtrack

WINNER

THEYSUCK
Scored  by Jordan Paul Rousseau

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD


A BEAUTIFUL BREAKUP
Scored  by Ajithvasan Uggina

United Kingdom

CATEGORY:  Best Producer

WINNER

 

Pierre & Jeanne

Produced by Matthieu Rubin
France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

She’s An Instagram Model (Kazakh Version)

Produced by Keith Orlando Harris

Kazakhstan

Growing Up Guide Pup

Produced by Matthew Thomas Chapman

United States

Night-blooming Cereus

Produced by Shilin Sun, Jiarui Guo

United States

Mountain

Produced by SHENSHUAI TANG, JIARUI GUO, FENG CAO

United States

CATEGORY: Best Supporting Actress

WINNER

SHASHTHI
Acted by Lizzie Antony

India

CATEGORY:  Best VFX Artist

WINNER

THAT GUY
VFX by – Willis Ho, Monki Sou

Hong Kong

CATEGORY: Comedy short

WINNER

The Fight or Flight

Directed by Madina Ismailova

United States

 

CATEGORY: Crime Short

WINNER

The Mask Of Love
Directed by Sebastiano Rizzo

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

The Case

Directed by Patrick House

United States



CATEGORY: DEBUT FILMMAKER


WINNER

Pierre & Jeanne

Directed by Clémentine Célarié

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Nightmare
Directed by Hassan Chammout

United States

SHASHTHI

Directed by Jude Peter Damian

India

KATIPS: The New Rebellion

Directed by Vince Tanada

Philippines

CRITICS’ CHOICE AWARD

Giri

Directed by Petya Iossifova

Bulgaria

Black sheep

Directed by Shogo Hashimoto

Japan

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 

WINNER

Will you still meet me in a digital world

Directed by Monika Funke Stern

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hutchinson:SHUNTED

Directed by Eric Miller, Laurine Platzky

South Africa

With Ukraine in my heart!

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

Mob 2020-2021

Directed by Supong Jitmuang

Thailand

Wedding 93

Directed by Paul Zagaris

United States

Finding Inner Hero

Directed by Constance Elizabeth Brenneman, Brad Hammer

United States

Fadumo. A Legacy

Directed by Johannes Rosenstein

Germany

Artes Liberales 2 – The Value of Leadership

Directed by Ceng Chen

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Home is…

Directed by Gavin Jones

United Kingdom

Beyond Galilee

Directed by T. D. Antoine

United States

The Forgotten War

Directed by Daniel Leonard Bernardi

United States

The Edge of Adventure with Adam Asher

Directed by Reid Craft

United States

 

CATEGORY:Drone Film


WINNER

Trash Story

Directed by Tom Fisk

Indonesia

CATEGORY: Experimental Film

WINNER

The Fisherman and The Fish
Directed by Aleksandr Krapivkin, Olya Mikhaylova

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Black sheep

Directed by Shogo Hashimoto

Japan

The Fight or Flight

Directed by Madina Ismailova

United States

No Film

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

 

Engage Earth

Directed by YIJUN WANG

United States

 

The Mask Of Love

Directed by Sebastiano Rizzo

United States

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

In Jade Moonlight

Written by Craig Stewart

United States


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

The Run From  A Life Given

Written by Anthony Lee Cole

United States

Bad Love Tigers

Written by Kevin Schewe

United States

THREE GENERATIONS OF WOMEN UNDER HALF THE SKY

Written by Gang Chen

China

Flood of Lies

Written by Joey Kent, T. D. Antoine

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

The English Priest

Written by Amin Karim

Canada

New Moon Killer

Written by Dean Harakas

United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife

WINNER

Live In Live

Directed by Dianhua Zhong

China

CATEGORY: Film on Women

 

WINNER

Jadzia
Directed by Kk Araujo, Ariane Porto

Brazil

CATEGORY: Films on Disability Issue

WINNER

 

We are the Lost Girls

Directed by Steve Downey

United Kingdom

CATEGORY: Micro Movie

WINNER

#waltzing

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Trash Story

Directed by Tom Fisk

Indonesia

CATEGORY: Mobile Film

 

WINNER

Nightmare
Directed by Hassan Chammout

United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

THAT GUY
Directed by Tyson Yoshi, YOCK

Hong Kong

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Tamborero

Directed by Simón Mejía, Santiago Castaño

Colombia

Argent Glass

Directed by Katsuyuki Nakanishi

Japan

Left Alone Song/Film:Aparna
Directed by INDRANIL CHAKRABARTI

India

Jia You!

Directed by Nathan Keith Williams

China

I SEE THE LIGHT

Directed by Aashish Rego

India

She’s An Instagram Model

Directed by Keith Orlando Harris

Kazakhstan

CRITICS’ CHOICE AWARD

Fat Lady Sings
Directed by Peter Renzullo

Australia

Cowboy

Directed by Maria Davis

United States

CATEGORY: Narrative Feature

WINNER

Prom House

Directed by Jared Glasser, T.W. Story

United States



OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Exist, Not Exist: Zero Tolerance For Silence

Directed by Hee chul Kwon

Korea, Republic of

Pierre & Jeanne

Directed by Clémentine Célarié

France

A History of Violence in the Northeast

Directed by Yong Wang

China

A BEAUTIFUL BREAKUP

Directed by  Ajithvasan Uggina

United Kingdom

CRITICS’ CHOICE AWARD

KATIPS: The New Rebellion

Directed by Vince Tanada

Philippines

BAHUR

Directed by şahin yiğit

Turkey

CATEGORY: One Minute Film

WINNER

Engage Earth

Directed by YIJUN WANG

United States

CATEGORY: Performing Arts

WINNER

Showreel Henk Brugge 2021
Performed by Henk Brugge

Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Samsara Suites: Ballet Meets Butoh

Performed by Caeser Pink

United States

CATEGORY: Postmodern Film

WINNER

Black sheep

Directed by Shogo Hashimoto

Japan

CATEGORY: Romantic Short

WINNER

Homecoming Love

Directed by Jinrung CHUN

Korea, Republic of

CATEGORY: SHORT FILM


WINNER

Anxiety Overcome
Directed by Philippe Hamelle

Luxembourg

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Welcome to the Galaxy

Directed by Suz Mawer

Australia

SHASHTHI

Directed by Jude Peter Damian

India

Nightmare

Directed by Hassan Chammout

United States

LUCK

Directed by  Jiatong Tu

China

The Favor

Directed by HENRY Bruno

France

PATH
Directed by PRADIP KURBAH

India

A Man with Cross Mark

Directed by Sadly Fafa Rachman

Indonesia

Incapable Hearts

Directed by Brittany Bell

Australia

The Grass Widow

Directed by Thabani Isaac Sibanda

United Kingdom

Balaclava Lane

Directed by Chris Broadbent

Australia

Iravin Paravaigal

Directed by GOWTHAM R

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

Huazi and Cat
Directed by Wanrong Li

China

OBLIVION
Directed by Danny Tirmizi

United States

BORME
Directed by Tapen Natam

India

The Mask Of Love

Directed by Sebastiano Rizzo

United States

A Masterpiece

Directed by Madina Ismailova

Kyrgyzstan

Billy Kills The Internet

Directed by Lon Strickland

United States


CATEGORY: Short Script


WINNER

The Hatch
Written by Ed Vela

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD


Breathe
Written by  Shanra J Kehl

United States

CATEGORY: Silent Film

WINNER

 

Win – Win

Directed by Aram Voves

Austria

CATEGORY:Student Film


WINNER

Taobao Advertisement
Directed by Marq Academy Sdn Bhd

Malaysia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

How could I not love you ?

Directed by Plume Fabre

France

Canon Advertisement

Directed by Marq Academy Sdn Bhd

Malaysia

CATEGORY Television / Pilot Program or Series

WINNER

Cagney and Hooch
Directed by John Altobello III

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Case

Directed by Patrick House

United States

CATEGORY:Web and New Media

WINNER

Middle Class Snacks – Episode 5

Directed by Rachel Bartel, Canelle Vanderford

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Growing Up Guide Pup
Directed by Matthew Thomas Chapman

United States

CATEGORY: Women’s Film

WINNER

The Guardians of Ikigai
Directed by Tania Rose Esteban

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Masterpiece

Directed by Madina Ismailova

Kyrgyzstan

Giri
Directed by Petya Iossifova

Bulgaria

Pierre & Jeanne

Directed by  Clémentine Célarié

France

Leave a Reply