WFCS

Movie of the month

(April 2022)

CATEGORY: Amateur Film

WINNER

Hector heat stroke

Directed by MICKE

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fankaar

Directed by Daniyal Yousaf

Pakistan

CATEGORY: Animated Film

WINNER

Unconditional Love

Directed by Wallis Liu

Taiwan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Red Bond

Directed by Imad Jack Karam

Greece

CATEGORY: Best Actor

WINNER

AYUDA (AID)

Acted by JEK JUMAWAN

Philippines

  OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

HOLY FATHER

Acted by RAJU THOTTAM

India

Don’t Be Afraid

Acted by Ben Cable

United States

Reanimation Team

Acted by Grid Margraf

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

GUNRUCK: Elegy Professional

Acted by Jonathan Williams

United States

The MICRO

Acted by Curtis Von

Brian K, Burns

CATEGORY: Best Actress
WINNER

GUNRUCK: Elegy Professional
Acted by Heidi Macfarlane

United States

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Looking for Ai
Acted by Sage Morris Greene

United States

CATEGORY: Best Cinematography
WINNER

KUGRAMA
Cinematographed by Lokendra Surya

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Isn’t She Lovely?

Cinematographed by Vedaant Jean Paul

Singapore

Bullet For Vengeance, 复战

Cinematographed by Benny Tan

Singapore

Reanimation Team

Cinematographed by Paul Yang

United States

3 to Go

Cinematographed by Nick d’Onofrio

United States

CATEGORY: Best Director

WINNER
Resolve
Directed by Jay Richards

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

In Your Heart

Directed by 李 韵 铭

China

SINK THE ALABAMA

Directed by Robert Clem

United States

KUGRAMA

Directed by Lokendra Surya

India

The Scar

Directed by Harichandra Jayashankar

India

The MICRO

Directed by Brian K. Burns

United States

Second Mother

Directed by Rajyapal Singh

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

Newtrition

Directed by Ray Brady

United Kingdom

Isn’t She Lovely?
Directed by Vedaant Jean Paul

Singapore

Reanimation Team

Directed by David Jon Foster

United States

Funny You Should Say That

Directed by Rob Tode

United States

CATEGORY:  Best Editing

WINNER

Make a wish

Edited by Rishi Rajendra Manohar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Newtrition

Edited by Ray Brady

United Kingdom

The Barbados Project

Edited by Thomas Burke

Barbados

The MICRO

Edited by Brian K. Burns

United States

CATEGORY:  Best Film Score – Soundtrack

WINNER
Journey of the battle
Scored by Chris J Clarke

Dominican Republic

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
SINK THE ALABAMA
Scored by Donald Stark

United States

KUGRAMA

Scored by ANANTH ARYAN

India

Joss

Scored by Chill Mal

Germany

The guest

Scored by Mannan Munjal

India

Cognition

Scored by Samuel Karl Bohn

United Kingdom

“Missing Children”

Scored by Dennis Walter Smith Sr

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

GUNRUCK: Elegy Professional

Scored by Corey Fisher

United States

Incorrigible (Original Motion Picture Score)

Scored by Tatiana Mikova

3 to Go

Scored by Kirk Botula, Amber Salisbury

United States

CATEGORY:  Best Producer

WINNER

Reanimation Team

Produced by David Jon Foster
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Barbados Project

Produced by Thomas Burke

Barbados

Nata Samrat

Produced by Sukumar Boreddy and Sindhu Reddy

India

Kash

Produced by Ashraf Khan

India

3 to Go

Produced by Christian Bareford, Jason Bareford, Boomer Payne and Anderson Bareford

United States

CATEGORY: Best Sound Designing

WINNER
The MICRO
Sound Designed by Colette Jonas and Brian K. Burns

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Newtrition

Sound Designed by Ray Brady

United Kingdom

CATEGORY: Best Supporting Actor
WINNER

3 to Go

Acted by Bill McLaughlin

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The MICRO

Acted by Gregory O. Stewart

United States

CATEGORY: Best Supporting Actress
WINNER

The MICRO

Acted by Samone Murray

United States

CATEGORY: Comedy Short
WINNER

Funny You Should Say That

Directed by Rob Tode

United States

CATEGORY: Commercial / Advertisement
WINNER

Girlfriends Mahjong Partay

Directed by Kick Chen

Canada

CATEGORY: Crime Short
WINNER
Newtrition
Directed by Ray Brady

United Kingdom



CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER

WONDERFULLY ALONE

Directed by Maria Chelidoni

Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Manam
Directed by Pravahan S

India

Pratikshya

Directed by Anupam Patnaik

India

Joss

Directed by Nano Nguyen

Germany

The Scar

Directed by Harichandra Jayashankar

Singapore

Oh, Little Spark!

Directed by Charlie Lyon Budden

United Kingdom

Presence

Directed by Yun Lee

Taiwan

The Interrogation

Directed by Olivier Lafrance

Canada

CRITICS’ CHOICE AWARD

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

Eggs

Directed by Neel Menon

India

HOLY FATHER

Directed by BRIGHT SAM ROBINS

India

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

WINNER

Yaruki !!!

Directed by Eadweard R. York

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lanna Style and Grace

Directed by Pierre Tetrault

Canada

AHIMSA- Gandhi: The Power of the Poweless

Directed by Ramesh Sharma

India

A Family’s Passion

Directed by Winston Lim

United Kingdom

THE REBIRTH OF EL SALADO

Directed by Andres posse, STEPHANIE BATES

Colombia

We Stay Here

Directed by Vinit Parmar

Germany


CATEGORY: Experimental Film
WINNER

Bright Like The Sun
Directed by Thida Nathalie

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Soul

Directed by Dage Zhang

China

Railroad to Hell: A Chinaman’s Chance

Directed by Aki Aleong

United States

Estuas

Directed by Michael Hofmann

United States

Jam It

Directed by John Dawson

United States

The Scar

Directed by Harichandra Jayashankar

Singapore

CATEGORY: Family/Children Film
WINNER
Ballesteros on My Mind – The Film
Directed by Karlo Garcia Gino

Philippines

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

‘ 5 RUPYA ‘ ( 5 RUPEES )

Directed by Piyush Chandrakant Panjuani

India

Classmate

Directed by Junaid Imam Shaikh

India

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER

Taming the Dragon Series: There Is No Rainbow

Written by Helen Webster

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lunar Relatives

Written by Anna Ma

United States

THE BLACK MAGICIAN

Written by KYKESHA S JONES

United States

The Last Bridge

Written by Janice L. Walker

United States

BONE

Written by Ray Brady

United Kingdom

In Reverse

Written by Gini Graham Scott

United States

SECRETS OF THE CODEX

Written by Dean H. Huh

United States

Rage

Written by Dan Alex

United States

The Darkest Shade

Written by R. J. Redl, Kim Sheil

Australia

The Llandudno File

Written by Stephen D Floyd

United States

Frigid Dealings

Written by Christan van Slyke

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Box of Hope

Written by Glenna L Goodman

United States

Persuasion

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom


Thor-Bolt

Written by James Thornton

United States

Legal Passion

Written by JK Jones

United States

Too Much Toad

Written by David W Hughens

United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER

The Secret

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Daughter Father Food Forest

Directed by Katie Kamala Haley

United States

Water Thrust Movie

Directed by Vincent Kojo Krah

Ghana

CATEGORY: Film/Video Poster

WINNER
Poster for Spanish Lessons
Poster by Katie Kamala Haley

Colombia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Alliance 2 The Hunt for Breeze Trailer
Poster by Robert L Butler Jr

United States

CATEGORY: Films on Disability Issue

WINNER

Neighbors

Directed by Tomislav Zaja

Croatia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

HOLY FATHER
Directed by BRIGHT SAM ROBINS

India

CATEGORY: Free Speech

WINNER

Don’t Be Afraid

Directed by Matthew Winters

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Eggs
Directed by Neel Menon

India

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER

CODA THE LAST DAY OF HUMAN
Directed by Katsuhide Yamago

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Newtrition
Directed by Ray Brady

United Kingdom

Reanimation Team

Directed by David Jon Foster

United States

The Barbados Project

Directed by Thomas Burke, Stockton Miller

Barbados

CATEGORY: LGBT Film

WINNER

Onyx

Directed by Aguinaldo Flor

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

In Your Heart
Directed by 李 韵 铭

China

To Embrace

Directed by TRIDIP KAKOTY

India

CATEGORY: Micro Movie

WINNER

Tic Tac Toe

Directed by Smriti Grover

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Don’t Be Afraid

Directed by Matthew Winters

United States


CATEGORY: Mobile Film

WINNER

I MET FELLINI!
Directed by Domenico Saverni

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Tic Tac Toe

Directed by Smriti Grover

India

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER
Ragequit
Directed by Guillermo Rubio Méndez

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CPYist – My Thoughts To Be

Directed by Toby Wulff

Germany

The Secret

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

CATEGORY: Narrative Feature

WINNER

Long Flat Balls “Broken Promises”

Directed by Harald Johan Zwart

Norway



OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Nata Samrat

Directed by Rishikeshwar Yogi

India

Hay Fever

Directed by Stephen Vance
United States

Pratikshya

Directed by Anupam Patnaik

India

Angels of Dust

Directed by Michael Lasoff

Netherlands

Paper Man

Directed by Motae Ki

South Korea

Default life

Directed by Meng haoxuan

China

The MICRO

Directed by Brian K. Burns

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

HOLY FATHER

Directed by BRIGHT SAM ROBINS

India

GUNRUCK: Elegy Professional

Directed by Jonathan A Williams

United States

Looking for Ai

Directed by Koh-Ichi Kashiwaya

United States

CATEGORY: Performing Arts

WINNER

Crying on The Island They Own

Directed by Joan Dwiartanto and Cyrie Topete

Indonesia

CATEGORY: Photography

WINNER

Models with Motorcycles

Directed by Jordanne Calvin

United States

CATEGORY: Romantic Short

WINNER

Spanish Lessons

Directed by Katie Kamala Haley

United States

CATEGORY: SHORT FILM
WINNER

ESSENCE ON TIME FRAMES
Directed by Luis Dias

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

WONDERFULLY ALONE

Directed by Maria Chelidoni

Greece

Blood Money

Directed by Ashok Kumar Timalsina

Nepal

Oh, Little Spark!

Directed by Charlie Lyon Budden

United Kingdom

BUMP

Directed by Ying Xu

China

Presence
Directed by Yun Lee

Taiwan

DELIVERANCE

Directed by Michaël Rué

Switzerland

The Interrogation

Directed by Olivier Lafrance

Canada

NO GOOD DEED

Directed by Sotiris Demba

United States

Resolve

Directed by Jay Richards

Australia

CRITICS’ CHOICE AWARD

Fala (timiratuni tejakade)
Directed by Mangesh Mahendra Jagtap

India

Trapped
Directed by Alam Virk

United States

Don’t Be Afraid
Directed by Matthew Winters

United States

Howdy Foody

Directed by GAURAV KAUSHIK NANDI G

India

The Scar

Directed by Harichandra Jayashankar

Singapore

Cognition

Directed by Ravi Ajit Chopra

United Kingdom


CATEGORY: Short Script
WINNER

Cold Tommy – Tommy’s POV
Written by Janice L. Walker

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Let’s Cuddle
Written by Katie Haley

United States

Cold Tommy – Pedro’s POV (Tommy’s Nemesis)

Written by Janice L Walker

United States

Astronauts

Written by VIVIER Léandre

France

Bad Day

Written by Glenna Goodman

United States

One More California…

Written by Dean H Huh

United States

Appearances

Written by Joan Tofteland

Canada

Again, Mama

Written by Geqi Li

China

Happy Curly

Written by Qin Qin

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Cold Tommy – Amelia’s POV
Written by Janice L. Walker

United States

Newtrition (script/screenplay only)

Written by Ray Brady

United Kingdom

Kathy

Written by Ruth Finnegan

United Kingdom

Compulsion

Written by Sean Thomas Clark

United States

Blessed Are They

Written by Tia L King

United States

CATEGORY: Silent Film

WINNER

Eggs

Directed by Neel Menon

India


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Glass

Directed by Rob Tode

United States

CATEGORY: Student Film

WINNER
Crying on The Island They Own
Directed by Joan Dwiartanto and Cyrie Topete

Indonesia


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Eggs

Directed by Neel Menon

India

Trapped

Directed by Alam Virk

United States

Life Consists In Walking

Directed by Yuxin Lu

China

Who Killed Cock Robin?

Directed by Yee Hui Wong

Australia

Food Dating

Directed by GeorgeK

Thailand

INDRANIL

Directed by Deba Kr Bora

India

Flee

Directed by XU KAI

France

Immortal

Directed by Aryan Bhattacharjee

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

Jolina

Directed by Jingwen Zhao

United States

Our Ocean

Directed by Priya Shah

United Kingdom

Tic Tac Toe

Directed by Smriti Grover

India

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series

WINNER

My Friend the Fox
Written by Joseph Lopez

United States

CATEGORY: Trailer/Teaser

WINNER

CLAROSCURO (Chiaroscuro)
Directed by Emiliano Ravenna

Argentina

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Alliance 2 The Hunt for Breeze Trailer

Directed by Robert L Butler Jr

United States

A Broken Man

Directed by Leonidas Gioldasis

Australia

CATEGORY: Treatment / Synopsis

WINNER

The Scar
Directed by Harichandra Jayashankar

Singapore

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video

WINNER

Stories of Home

Directed by Parul Wadhwa

United States


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

360 ° Walking Grand Canyon/Red Rock Canyon/Watkins Glen Park

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

CATEGORY: Women’s Film
WINNER
Dark Classics – Monologue from Lady Macbeth
Directed by Craig Railsback

United States


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I Believe It’s My Time

Directed by Katie Kamala Haley

United States

Tic Tac Toe

Directed by Smriti Grover

United States

CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
OCCUPATUS STATION
Directed by Vedaant Jean Paul and Sebastian James Anderson

Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Final Spurt

Directed by Haoyang Liang

China

Isn’t She Lovely?

Directed by Vedaant Jean Paul

Singapore

Eggs

Directed by Neel Menon

India

Laddoo

Directed by Sanay Saboo

United States

Leave a Reply